Nowa technika radioterapii w dolnośląskim centrum onkologii we Wrocławiu

Radioterapia adaptacyjna pomaga m.in. w leczeniu nowotworów jamy brzusznej i miednicy. Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii to trzeci ośrodek w Polsce wykonujący takie zabiegi. Wyróżnia je możliwość indywidualnego dostosowywania dawki napromieniowania.

Radioterapia adaptacyjna to nowa metoda leczenia, która jest skuteczna przede wszystkim przeciwko nowotworom jamy brzusznej i miednicy. Umożliwia indywidualnie dostosowywać dawki napromieniowania.

„W dotychczasowej praktyce przygotowywano jeden taki projekt na czas całego leczenia. W technice adaptacyjnej wykonany na początku plan startowy jest modyfikowany i przeliczany każdego dnia, gdy pacjent leży na stole aparatu terapeutycznego, z uwzględnieniem zmieniającego się położenia narządów wewnętrznych, np. stanu napełnienia pęcherza moczowego czy wypełnienia jelit” – powiedział lek. Łukasz Trembecki z Zakładu Radioterapii DCOPiH.

Dzięki temu zdrowe obszary organizmu są chronione przed zwiększoną dawką promieniowania. Lekarze wspierani są przez sztuczną inteligencję, używane są też nowoczesne systemy symulacyjne.

„Następnie specjaliści fizyki medycznej na tak wyznaczonym obszarze planują układ wiązek napromieniania, wartość energii oraz rozkład dawek w tkankach w taki sposób, aby obszary leczone otrzymały jednolitą dawkę leczącą, a tkanki przylegające, jak najmniejszą” – wskazała kierowniczka Zakładu Fizyki Medycznej DCOPiH dr Marzena Janiszewska.

Radioterapia adaptacyjna jest bardziej czasochłonna i wymaga specjalistycznej aparatury. Dodatkowo podczas zabiegu działa zespół składający się z lekarzy radioterapii, fizyków medycznych i elektroradiologów. Z tego typu zabiegów korzysta ośmioro pacjentów, kolejni się przygotowują.

Michał Torzk.com

Info: Nauka w Polsce, fot. freepik.com

Data publikacji: 03.07.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również