Nowe łóżka dla rodziców małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie

Dwadzieścia łóżek od Fundacji Ronalda McDonalda trafiło do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Będą z nich korzystać rodzice, którzy w czasie hospitalizacji pozostają cały czas ze swoim dzieckiem. Łącznie Fundacja przekazała już 721 takich łóżek 25 szpitalom w całej Polsce. Przekazanie darowizny przypadło dokładnie w siódmą rocznicę powstania Domu Ronalda McDonalda, z którego gościny korzystają rodziny małych pacjentów szpitala.

Łóżko dla rodzica czuwającego przy dziecku w szpitalu wciąż jest na wielu oddziałach pediatrycznych tylko marzeniem. Brak miejsca dla rodzica to nie tylko problem z jakością snu, ale także wrażenie bycia nieproszonym gościem.

– Fundacja Ronalda McDonalda zmienia rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych dzięki coraz większemu zaangażowaniu donatorów, przyjaciół Fundacji. Wiemy, że zmiana warunków pobytu rodzica z dzieckiem w szpitalu zaczyna się od łóżka i nie można jej odkładać na przyszłość, jeśli nie chce się nagle być zaskoczonym wyborem: karimata lub krzesło. W tym roku przekazujemy łóżka dla rodziców sfinansowane z 1% podatku. To bardzo konkretny przykład, jak publicznym szpitalom może pomóc każdy z nas – mówi Katarzyna Rodziewicz, prezes Zarządu i dyrektor wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

Pierwsze 423 łóżka dla mamy i taty trafiły do Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM w 2015 roku. To była ogromna zmiana podejścia, ponieważ łóżko dla rodzica stanęło przy każdym łóżku dziecka, a dzięki Fundacji powstał pierwszy szpital w Polsce, w którym żaden rodzic nigdy nie spał na podłodze.

W szpitalu WUM leczą się dzieci z całego kraju, współpracują z nim lekarze i szpitale z całej Polski, stąd przykład rozwiązań, które tu stały się standardem, szybko stał się znany. Łóżka świetnie się sprawdzały, bo chwalili je rodzice zarówno spędzający w szpitalu kilka dni jak i kilka tygodni i w efekcie inne szpitale wracały do Fundacji z prośbą o współpracę i pomoc.

– Na naszej mapie szpitali, którym przekazaliśmy kolejne partie łóżek, są miejscowości z całej Polski: Łódź, Koszalin, Białystok, Gdańsk, Suwałki, Kępno, Kraków, Ustrzyki Dolne, Ełk, Legnica, Włodawa, Włoszczowa, Wyszków, Lublin, Rzeszów, Częstochowa, Olsztyn, Radom, Mrągowo, Warszawa i Zgorzelec. Aby docenić zmianę, warto posłuchać opinii rodziców i dzieci. Tak, także dzieci! One często mówią, że dla nich łóżka są super, bo mama może być cały czas obok i jest jej wygodnie! Fundacja przekazała 721 łóżek dla rodziców 25 szpitalom w Polsce – podsumowuje Katarzyna Rodziewicz.

Łóżka są rozkładane, wygodne, łatwe do czyszczenia i bardzo potrzebne w szpitalnej codzienności, co zgodnie podkreślają także pielęgniarki i lekarze. W ciągu dnia można je złożyć i jako fotel zajmują mniej miejsca, a wieczorem zamienić w wygodne miejsce do spania. Rodzice hospitalizowanych dzieci doceniają jakość snu.

– Inicjatywa Fundacji Ronalda McDonalda „Łóżko dla Rodzica” wpisuje się w aktualne potrzeby Szpitala. Stworzenie dobrych warunków pobyturRodzica/opiekuna w Oddziale to jeden z elementów pomagających realizować koncepcję opieki skoncentrowanej na rodzinie (FCC), bowiem stała obecność opiekunów pozwala na ich aktywne uczestnictwo w procesie leczenia dziecka. Przekazane przez Fundacje fotele niewątpliwie poprawiają warunki pobytu rodziców w szpitalu. Rodziny leczonych w Szpitalu dzieci mają również możliwość korzystania z usytuowanego w bezpośrednim sąsiedztwie Domu Ronalda McDonalda, gdzie w bardzo dobrych warunkach mogą odpocząć, skorzystać z pralni, kuchni, przygotować posiłki jak również spotkać się z całą rodziną. Ma to ogromny pozytywny wpływ na samopoczucie opiekuna a tym samym przenosi się korzystnie na emocje towarzyszące opiece nad chorym dzieckiem. Dziękujemy, że jesteście! – mówi zastępca dyrektora USDK ds. zarządzania jakością i organizacją opieki nad pacjentem dr. Anna Wojnar.

Jak podkreślają lekarze, obecność rodzica przy dziecku to część terapii, której nie da się niczym zastąpić. 20 łóżek w Krakowie przekazali w imieniu Fundacji jej przyjaciele i donatorzy – Marek Kapustka, Jacek Wąsik, Tomasz Wąsik, Andrew Brochocki, Dorota Erazmus-Rogóż i Melita Filo, licencjobiorcy McDonald’s.

Łóżka dla rodziców to kolejny program Fundacji Ronalda McDonalda służący rodzinom chorych dzieci, leczonych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Od siedmiu lat mogą oni korzystać z gościny Domu Ronalda McDonalda, znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie szpitala. W ciągu 7 lat działalności Dom zapewnił im 58 946 noclegów. Skorzystały z nich 584 rodziny, wiele z nich wracało do Domu wielokrotnie. Od wybuchu wojny Dom pomaga rodzinom z Ukrainy, które uciekły przed działaniami zbrojnymi. Udzielił im 1355 noclegów. Całkowita wartość pomocy udzielonej rodzinom krakowskiego Domu przekroczyła 8,2 mln zł.

Średnia długość pobytu rodziny w Domu wynosi 21 dni. Najdłużej, bo przez 382 dni, mieszkali w nim bliscy Amelki, najczęściej – bo aż 28 razy wracała rodzina leczonej onkologicznie Ani. Największą odległość między swoim domem a Szpitalem Uniwersyteckim pokonała rodzina małej Wiktorii, która przyjechała na leczenie do Krakowa aż z Hawick w Szkocji. A wszystko po to, by zgodnie z misją Fundacji Ronalda McDonalda rodzina mogła być razem w trudnym czasie choroby i hospitalizacji dziecka.

W Domu Ronalda McDonalda zatrzymują się rodzice najciężej chorych dzieci, leczonych na oddziałach onkologicznym, hematologicznym i kardiochirurgicznym szpitala, pochodzący z najodleglejszych od szpitala miejsc. To także rodziny tych dzieci, które w szpitalu muszą zostać najdłużej. Pod dachem Domu szpitala mogą mieszkać całe rodziny, aby zaoszczędzić dziecku dodatkowego stresu związanego z długą rozłąką z najbliższymi. Dla rodziców możliwość mieszkania w komfortowych warunkach Domu, blisko dziecka daje poczucie bezpieczeństwa i bezcennego w tym trudnym okresie wsparcia.

Na ponad 1200 m kw. powierzchni użytkowej Domu znajduje się dwadzieścia komfortowych apartamentów, w których mogą mieszkać całe rodziny, często ze zdrowym rodzeństwem hospitalizowanego dziecka. Mieszkańcy mogą korzystać z dużej, wspólnej kuchni, przestronnej jadalni, pralni, strefy odpoczynku, bawialni i biblioteki.

O Fundacji Ronalda McDonalda
„Aby rodzina mogła być razem” – to misja powołanej w Polsce w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda. Jest częścią międzynarodowej organizacji Ronald McDonald House Charities, wspierającej medycynę pediatryczną w 65 krajach na świecie. W centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków, wiążącej się z ich pobytem w szpitalu. Skala tych działań obejmuje cały kraj, a organizacji pomagają firmy, osoby prywatne i wolontariusze.

Najważniejsze programy Fundacji to Domy Ronalda McDonalda – komfortowe, bezpłatne miejsca dla rodzin długo leczonych dzieci oraz Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda w szpitalach pediatrycznych, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych maluchów mogą korzystać z nowoczesnej przestrzeni socjalnej: kuchni, salonów rodzinnych, pralni i łazienek. Działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodziny z dzieckiem w szpitalu dopełnia projekt „Łóżko dla Rodzica”. Wyglądem przypominające fotel, pełni funkcję siedzenia i wygodnego, rozkładanego spania. Od łóżka często zaczyna się długa lista zmian w szpitalu, na oddziale, które służą dzieciom i rodzinom.

Kolejnym kluczowym obszarem działań Fundacji jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu między innymi ogólnopolski program bezpłatnych badań USG o nazwie „NIE nowotworom u dzieci”, realizowany na pokładzie mobilnych ambulansów medycznych. Powstał jako odpowiedź na potrzebę wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych wieku dziecięcego, łącząc wiedzę i doświadczenie wybitnych ekspertów w dziedzinie pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej oraz radiologii, którzy czuwają nad najwyższą jakością programu. Partnerami programu są ALAB laboratoria, MAN Polska i Fundacja Powszechnego Czytania. Partnerem medycznym programu w latach 2005-2021 był TOP Medical, a od 2022 r. jest nim Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Finansowane przez Fundację szkolenia lekarzy POZ i lekarzy rodzinnych we wczesnym wykrywaniu nowotworów, wykłady prowadzone wspólnie z IFMSA Poland i specjalistyczne wydawnictwa dla lekarzy i rodziców poświęcone profilaktyce onkologicznej uzupełniają listę działań Fundacji w obszarze wczesnej diagnostyki zmian onkologicznych u najmłodszych.

Fundacja wybudowała i prowadzi w Polsce 2 Domy Ronalda McDonalda. W Krakowie, przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, Dom z dwudziestoma pokojami dla rodzin działa od października 2015 roku. Drugi, nieco większy, przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym UCK WUM w Warszawie, został oddany do użytku w czerwcu 2021 roku i jednocześnie może gościć 25 rodzin. Domy wspierają rodziny hospitalizowanych dzieci nie tylko poprzez bezpłatny pobyt w czasie leczenia dziecka w szpitalu, ale przede wszystkim zapewniając stałą bliskość rodziców i rodzeństwa w tym trudnym czasie. Jak w każdym domu, oprócz komfortowych sypialni z łazienkami, jest tu duża wspólna kuchnia, jadalnia, miejsce spotkań, ogród i obszerna biblioteka. Wspólne dbanie o dom to dla rodzin namiastka normalności. Warszawski Dom, w pierwszym roku swojej działalności, przyjął ponad 140 rodzin, niektóre z nich wielokrotnie, natomiast najdłuższy pobyt rodziny w Domu w Krakowie trwał 382 dni. Atmosfera tych miejsc sprawia, że po kilku dniach wszyscy czują się domownikami.

Każdy może pomóc w utrzymaniu programów Fundacji, przekazując 1% podatku, darowiznę finansową i rzeczową lub dołączając do wolontariatu. Zapraszamy na naszą stronę www, oraz na nasze profile na Linkedinie, Facebooku, Instagramie i Youtubie.

Info i fot.: Fundacja Ronalda McDonalda

Data publikacji: 14.10.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również