Nowy bardziej wiarygodny test raka prostaty dostępny w Polsce
- 27.11.2015
Nowy bardziej wiarygodny test raka prostaty dostępny w Polsce
Dostępny jest już nowy bardziej wiarygodny test pozwalający prognozować zachorowanie na agresywnego raka prostaty u mężczyzn nawet z 20-letnim wyprzedzeniem – poinformowali w piątek eksperci w Warszawie.
Szef zespołu medycznego HIFU Clinic Centrum Leczenie Raka Prostaty w Warszawie, dr Marek Filipek powiedział, że stosowany od dawna test PSA, który mierzy we krwi poziomu antygenu (Prostate Specific Antygen), nie jest w pełni wiarygodny. – Agresywny rak prostaty może się rozwijać nawet u mężczyzn z prawidłowym poziomem tego antygenu – powiedział.
Za prawidłowe uznaje się stężenie PSA od 0 ng/ml do 4 ng/ml (choć u starszych może być nieco wyższy). Zbyt wysoki jego poziom może świadczyć jedynie o łagodnym przeroście lub zapaleniu prostaty.
Urolog z HIFU Centrum dr Stefan W. Czarniecki powiedział, że znacznie bardziej wiarygodne jest nowe badanie molekularne krwi o nazwie 4KScore Test. – Pozwala ono prognozować zachorowanie na agresywnego raka prostaty nawet z 20-letnim wyprzedzeniem, zanim jeszcze wykonana zostanie biopsja. W żadnej innej chorobie nowotworowej nie ma metody pozwalającej określić ryzyko tego nowotworu nawet wtedy, gdy nie ma jeszcze objawów, a test PSA jest prawidłowy – podkreślił.
Jego zdaniem, badanie 4KScore Test w przyszłości zastąpi test PSA. W Stanach Zjednoczonych wkrótce będzie ono wykonywane u wszystkich mężczyzn z stężeniem PSA powyżej 3 ng/ml. W Polsce na razie dostępne jest tylko w jedynym ośrodku (w HIFU Clinic Centrum Leczenia Raka Prostaty). W Europie poza Warszawą wykonywane jest jeszcze tylko w Barcelonie, Londynie i Mediolanie.
Nowy test polega on badaniu poziomu czterech kalikrein w osoczu krwi wykorzystywanych, jako markery nowotworowe w diagnostyce i leczeniu raka prostaty. Jedną z nich jest PSA. Badanie jest dość drogie, trzeba za nie zapłacić 1600 zł. Wraz z jego upowszechnieniem powinno być jednak coraz tańsze – twierdzą eksperci.
– Na pomysł tej metody wpadli szwedzcy specjaliści, którzy w latach 70. XX w. pobrali od 20 tys. mężczyzn próbki krwi i je zamrozili. Po 20 latach zaczęli badać te z nich, które pochodziły mężczyzn, którzy zachorowali na raka prostaty. Tak natrafili na cztery kalikreiny, których proporcje mogą prognozować rozwój tego nowotworu – powiedział dr Czarniecki.
Dr Filipek podkreśla, że zaletą badania 4KScore Test jest to, że pozwala określić, w jakim momencie należy wkroczyć z agresywnym leczeniem u mężczyzn z wykrytym już rakiem prostaty. Nowotwór ten często postępuje stopniowo i nie wymaga natychmiastowego wykonania operacji usunięcia guza lub radioterapii, tym bardziej, że metody te mogą powodować powikłania: nietrzymanie moczu i zaburzenia erekcji.
Większość mężczyzn decyduje się jednak na agresywne leczenie, gdyż obawia się, że przeoczony zostanie etap, w którym choroba zacznie szybko postępować. Wtedy szanse na skuteczną terapię są znacznie mniejsze. – Najlepiej rokują pacjenci z guzem złośliwym, u których jest on ograniczony jedynie do tego gruczołu i nie powoduje przerzutów do węzłów chłonnych – zwracał uwagę dr Filipek. Zapewniał, że nowy test pozwala z dużym prawdopodobieństwem uniknąć takiej sytuacji.
Niektórzy mężczyźni, szczególni ci z obciążeniem rodzinnym raka prostaty, mogą uniknąć poddania się biopsji. Wykonywana jest ona wtedy, gdy podejrzewa się rozwój tego nowotworu. W Polsce wykonuje się 14 tys. biopsji prostaty rocznie pozwalających ustalić czy u pacjenta rozwija się rak.
– Czasami wynik tego badania nie jest jednoznaczny. Niektóre biopsje okazują się niepotrzebnie, nie udaje się wykryć guza złośliwego mimo wykonania 12 nakłuć gruczołu. Nie zawsze również prawidłowo wykonane są opisy tego badania, aż 20-30 proc. z nich jest niedoszacowanych – podkreślił dr Czarniecki.
Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem złośliwym wśród mężczyzn po raku płuc. W Polsce co roku umiera z jego powodu 4 tys. osób. 80 proc. mężczyzn zachoruje na niego przed 80. rokiem życia. Najważniejsze jest wczesne wykrycie choroby, szczególnie jej agresywnej postaci. W pierwszym stadium rozwoju można wyleczyć 90 proc. pacjentów z tym nowotworem.
– Niestety, w 90 proc. przypadków rak prostaty w początkowym okresie rozwoju nie powoduje poważniejszych dolegliwości, rzadko pojawiają się trudności w oddawaniu moczu oraz krew w moczu lub w spermie – podkreśla dr Czarniecki. Dodaje, że nawet w zawansowanym stadium aż 47 proc. mężczyzn ignoruje dolegliwości związane z rakiem prostaty. (PAP)
zbw/ mki/
Data publikacji: 27.11.2015 r.