O kampanii na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży „Książka ma moc”

„Cyfry nie mają uczuć. Ale gdy zamieniają się w złotowłosą Kasię, zielonookiego Stasia, siedmioletniego Krzysia czy czternastoletnią Ewę, mają rażącą moc. Kryją w sobie nieszczęście, smutek, gniew, zaniedbanie, przemoc, depresję, lęki, zaburzenia, samotność. Statystyki nie kłamią.”

„Książka ma moc” to kampania społeczna na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Coraz więcej dzieci choruje na depresje oraz notuje się wzrost prób samobójczych. Poza samym leczeniem skutków tego zjawiska ważne jest, by zająć się usuwaniem przyczyn – dlatego chcemy zwrócić uwagę na terapeutyczną rolę książki. Zależy nam, by promować wiedzę na temat bajkoterapii i biblioterapii, wskazywać miejsca, w których można otrzymać pomoc w wyborze książek wspomagających profilaktykę oraz na zaangażowaniu różnych grup społecznych, by wzrastała świadomość dotycząca stanu zdrowia psychicznego dzieci. Podczas kampanii mówić będziemy o książkach, które wzmacniają odporność psychiczną dzieci i są mostem w relacji dorosły – dziecko, a także pomocą w świecie, w którym zaniedbania emocjonalne doprowadzają do dysfunkcji psychicznych i depresji.

W ramach Kampanii odbędą się m.in. trzy warsztaty dla uczniów klas integracyjnych (IV-VI) krakowskich szkół podstawowych w Pałacu Potockich w dniach 5, 12 i 16 czerwca towarzyszące tegorocznym Wiankom w Krakowie. Podczas zajęć uczniowie poszukają w pradawnym Krakowie ekologów, wegetarian i dbających o klimat Superbohaterów. Zamienią się w aktorów i reżyserów, wykorzystają swoje głosy i stworzą najlepsze efekty dźwiękowe do tworzonych na zajęciach krótkich form teatralnych.

Warsztaty „Zielone legendy Krakowa” nawiązują tematycznie do Wianków w Krakowie, organizowanych przez KBF, a jednocześnie są częścią kampanii na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży „Książka ma moc”, której pomysłodawcą jest krakowskie Wydawnictwo Wrażlive. Warsztaty poprowadzi Anna Machacz z Wydawnictwa Wrażlivego.

Mając wsparcie ludzi i ich wrażliwych serc, możemy przekraczać granice wyobraźni, burzyć mury przekonań, rozwijać skrzydła i wznosić się ku naszym marzeniom.

Szczegóły: tutaj.

Patronem wydarzenia jest portal Kids in Krakow.

krakow.pl

Data publikacji: 29.05.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również