Obchody Międzynarodowego Dnia Wcześniaka w Krakowie

17 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wcześniaka. W geście solidarności zarówno z wcześniakami i ich rodzicami w wielu krajach kluczowe i najbardziej charakterystyczne budynki zostaną podświetlone na fioletowo. Kraków również włączy się w akcję przez podświetlenie na kolor fioletowy kładki o. Bernatka, TAURON Areny Kraków oraz wieży telewizyjnej firmy Emitel na Krzemionkach.

Dodatkowo w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbędzie się doroczne spotkanie byłych pacjentów oddziału neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
– W odróżnieniu od poprzednich dni, gdzie naszym stałym punktem było przedstawienie-bajka, przygotowywane przez rodziców i nauczycieli jednej z krakowskich szkół, w tym roku przedstawienie zostanie przygotowane przez zespół lekarzy i położnych Oddziału Klinicznego Neonatologii SU w Krakowie, a kostiumy specjalnie dla naszego przedstawienia przygotował Teatr Groteska – zachęcają organizatorzy spotkania w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Szczegóły na plakacie. Pobierz PDF.

Światowy Dzień Wcześniaka to ważny dzień dla lekarzy neonatologów, pielęgniarek neonatologicznych, ale przede wszystkich dla dzieci urodzonych przed planowanym terminem i ich rodziców. Wiedza na temat wcześniactwa jest bardzo mała. Osoby, które nigdy nie zetknęły się z tak maleńkim dzieckiem nie zdają sobie sprawy z powikłań zdrowotnych z jakimi muszą się zmagać już w pierwszych dniach życia. Światowy Dzień Wcześniaka to doskonała okazja, aby podnosić świadomość społeczną na ten temat.

Wcześniak to dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Co 10. dziecko na świecie jest wcześniakiem, W Polsce rodzi się co roku 26 000 wcześniaków. Niektóre ważą mniej niż 1500 g i mieszczą się na dłoni dorosłego człowieka. Medycyna daje wiele możliwości na uratowanie im życia, a potem ogromna rola rodziców, aby dziecko prawidłowo się rozwijało i rosło.

Przedwczesny poród może mieć wpływ na przyszły rozwój dziecka. Stanowi również bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia. Dlatego środowisko neonatologiczne i organizacje działające się na rzecz wcześniaków walczą o kompleksową opiekę dla nich i rozszerzenie programu profilaktyki zakażeń wirusem RS, który dla tej grupy dzieci może być śmiertelnie groźny.

Każdy z nas może wyrazić solidarność z wcześniakami zakładając tego dnia coś fioletowego.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Krakowskiej Fundacji Dziecka Narodzonego Neonatus.

Info: krakow.pl, fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Data publikacji: 17.11.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również