Objaw autyzmu związany z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi

Powtarzalność zachowań u dzieci z autyzmem ma związek z nasileniem zaburzeń pracy układu pokarmowego – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Autism”.

Dzieci z autyzmem często doświadczają problemów ze strony układu pokarmowego, takich jak biegunki, bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia czy nietolerancje pokarmowe. Objawy te mają związek z wyższym poziomem drażliwości i agresji, jednak niewiele wiadomo było dotychczas na temat ich związku z innymi przejawami autyzmu.

Naukowcy z Ohio State University wykazali, że im większa była częstotliwość zachowań powtarzających się, tym bardziej dokuczliwe były problemy ze strony układu pokarmowego. Nie stwierdzono natomiast zależności pomiędzy pracą układu pokarmowego a problemami komunikacyjnymi i społecznymi.

Analizie poddano dane dotyczące 176 dzieci z autyzmem w wieku od 2 do 7 lat, z których 93 proc. regularnie doświadczało co najmniej jednego problemu gastrycznego.

Badacze nie znają jeszcze mechanizmu stojącego za tą zależnością, jednak podejrzewają, że powtarzalne zachowania mogą być metodą radzenia sobie z dokuczliwymi dolegliwościami, gdyż dzieci nie są w stanie odpowiednio ich określić.

– Istnieje wiele dowodów na to, że nastrój i zaburzenia zdrowia psychicznego są powiązane z problemami ze strony układu pokarmowego w populacji ogólnej. W przypadku osób autystycznych problemy te mogą być składową choroby lub mogą być wywoływane przez inne objawy – komentuje Payal Chakraborty, autorka analizy.

Źródło: DOI: 10.1177/1362361320959503 (PAP), fot. pixabay.com

Data publikacji: 07.12.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również