Ochrona osób z zaburzeniami psychicznymi należy do obowiązków państwa
- 27.03.2019
Ochrona osób z zaburzeniami psychicznymi należy do obowiązków państwa
Ochrona osób z zaburzeniami psychicznymi należy do obowiązków państwa – powiedział 26 marca na konferencji rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.
I Ogólnopolska Konferencja Rzecznika Praw Pacjenta „Rzecznik Praw Pacjenta – rzecznikiem polskiej psychiatrii” miała na celu podjęcie publicznej debaty o ochronie praw osób doświadczających kryzysów psychicznych i omówienie najistotniejszych i najbardziej aktualnych problemów, które pojawiają się w dziedzinie zdrowia psychicznego.
– Zdrowie psychiczne jest fundamentalnym dobrem człowieka, a ochrona praw osób z zaburzeniami psychicznymi należy do obowiązków państwa – powiedział Chmielowiec.
Podkreślił, że konferencję zorganizowano w szczególnym czasie, bo w 2019 r. przypada 25-lecie uchwalenia ustawy o ochronie zdrowia psychicznego (19 sierpnia 1994 r.). Ustawa uregulowała m.in. zasady prowadzenia leczenia, terapii i rehabilitacji pacjentów placówek psychiatrycznych oraz kontroli sądu opiekuńczego nad procedurą przyjęcia do szpitala bez wyrażonej zgody.
– Dziś stawiamy sobie inne pytania: jak ma wyglądać polska psychiatria, jak zabezpieczyć ochronę praw osób w kryzysie psychicznym, jak skutecznie wspomagać dzieci i młodzież – mówił rzecznik.
Chmielowiec podkreślił, że chce być „rzecznikiem pacjentów szukających pomocy w centrach zdrowia psychicznego, w dziennym czy całodobowym oddziale psychiatrycznym, chcę być również rzecznikiem najmłodszych pacjentów”.
Przypomniał jak ostatnio z sukcesem w ich imieniu interweniował o niezamykanie jednej z przyszpitalnych szkół w Polsce. Rzecznik podejmuje również działania edukacyjne. Jedno z nich związane jest z pilotażem centrów zdrowia psychicznego i informowaniem o zakresie ich działania.
Rzecznik deklaruje także działania na rzecz seniorów objętych opieką psychiatryczną. – Z myślą o nich przeprowadzamy analizę długotrwałych pobytów w szpitalach psychiatrycznych kobiet powyżej 60. roku życia i mężczyzn powyżej 65. roku. Wielu z tych pacjentów przebywa w szpitalach kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, bo mają orzeczony stopień niepełnosprawności.
– Edukacja, bezpieczeństwo i wsparcie – to priorytety, którymi chcemy się kierować – podsumował Chmielowiec.
Deklarował również, że postara się o zmniejszenie biurokracji w placówkach medycznych tak, aby personel mógł więcej czasu poświęcać pacjentom. – Odbiurokratyzowanie służby zdrowia to jeden z celów powstałego we wrześniu ubiegłego roku zespołu Naczelnej Izby Lekarskiej i rzecznika praw pacjenta – powiedział.
W konferencji uczestniczyli m.in. rzecznik praw obywatelskich dr Adam Bodnar, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej dr Jacek Kozakiewicz i wiceminister zdrowia Zbigniew Król.
Monika Witkowska
Data publikacji: 27.03.2019 r.