Oczekiwanie na Buławy Lajkonika. W wersji hybrydowej, ale też wzruszająco

Za nami XX Przegląd Teatralno-Muzyczny „O Buławę Lajkonika” zorganizowany przez Urząd Miasta Krakowa oraz Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie. Jury podziwiało występy uczestników z niepełnosprawnościami w różnym wieku. Prezentacje stały na wysokim poziomie artystycznym, dostarczyły mnóstwo radości i wzruszeń. Na uroczyste ogłoszenie wyników trzeba poczekać do 11 czerwca.

26-27 kwietnia odbył się XX Przegląd Teatralno-Muzyczny „O Buławę Lajkonika”. Tegoroczna edycja miała formę hybrydową, co zdarzyło się po raz pierwszy w historii imprezy. Zgłaszający mogli wybrać występ w sali teatralnej Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana lub przesłać aktualny materiał wideo. Wydarzenie zorganizowano z myślą o dzieciach, młodzieży i dorosłych z niepełnosprawnościami.

– 2 lata temu mieliśmy duże problemy. Jednak nie poddaliśmy się i przesunęliśmy Przegląd na jesień. Wtedy zgłosiło się niewiele zespołów, głównie ze względu na trudności z organizacją prób. Werdykt podjęliśmy na podstawie dostarczonych nagrań. W 2021 r. też zdecydowaliśmy się na taką formę, ale było już więcej uczestników – powiedziała „NS” Małgorzata Surma z CM im. dr. H. Jordana, koordynator XX Przeglądu „O Buławę Lajkonika”.

W tym roku na scenie przy ul. Krupniczej odbyło się 7 prezentacji. Jury oceniło również 5 zarejestrowanych wcześniej występów. Swoje talenty artystyczne przedstawiło łącznie ok. 140 uczestników, z czego ok. 80 w Centrum. W tym gronie znaleźli się reprezentanci m.in. Zespołów Szkół i Placówek Specjalnych, Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych, Środowiskowego Domu Samopomocy czy Domu Pomocy Społecznej. Tradycyjnie już niemal wszystkie zgłoszenia dotarły ze stolicy Małopolski.

– Od lat przyjeżdża do nas zespół z SOSW im. Marii Grzegorzewskiej w Krośnie. Od pani z tego ośrodka usłyszałam, że dzieci żyją od jednego do drugiego Przeglądu. Bardzo zależało im na wizycie w Krakowie. Występy u nas dają dużo radości i wzruszeń, a do tego stoją na wysokim poziomie artystycznym – dodała Małgorzata Surma.

Trudniejszy wybór
Zgodnie z regulaminem, prezentacja wokalna mogła składać się z maksymalnie dwóch piosenek, a muzyczna – z nie więcej niż dwóch utworów do dziesięciu minut. Z kolei grupy teatralne miały nie więcej niż 35 minut na występ.

– Chcielibyśmy, żeby wszyscy mieli wyrównane szanse, ale przy wersji hybrydowej trudniej o to. Dużo łatwiej jest nagrać występ w dobrze znanym sobie miejscu, niż zaprezentować się przed publicznością na Przeglądzie. Już samo wyjście z ośrodka może oznaczać pewne niedogodności. Do tego dochodzą m.in. nieznajomość sceny czy większy stres – podkreśliła koordynator XX Przeglądu.

Jury zwraca też uwagę na dobór repertuaru. Organizatorzy chcieliby promować kulturę wysoką, ale część zgłoszeń ma inny charakter. Ponadto wiedzą, że zespołom jest trudno przyjeżdżać co roku z nową propozycją. Jednak to się udaje dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu nauczycieli i terapeutów. Widać to m.in. na przykładzie Teatru Wyobraźni z DPS-u przy Łanowej 41.

– W tym roku zaprezentował przedstawienie „Kilka słów o ważnych sprawach”. Scenariusz skupił się na osobistych wspomnieniach aktorów, ich młodości i ulubionych zajęciach. To zostało przedstawione w kontekście wojny na Ukrainie. Pokazano, co można stracić i co trzeba umieć doceniać. To było naprawdę bardzo wzruszające – opisała Małgorzata Surma.

Buławy i integracja
Regulamin przewiduje Wielkie, Duże i Średnie Buławy Lajkonika oraz Małe Buławki Lajkonika. Zostaną one wręczone w dwóch kategoriach: teatralnej oraz muzyczno-tanecznej. Ogłoszenie wyników wraz z wręczeniem nagród oraz pamiątkowych dyplomów nastąpi 11 czerwca w Parku Młynówka Królewska. Wydarzenie zostanie zorganizowane w ramach Integracyjnego Dnia Bronowic.

– Tam można pokazać się szerszej publiczności, bo naprawdę przychodzą tłumy. Dodatkowo są różne atrakcje dla dzieci i młodzieży przygotowane przez nas. Np. grupa z Krosna przyjeżdża na cały dzień, występuje, a później się bawi i integruje – poinformowała rozmówczyni z CM im. dr. H. Jordana.

Do organizatorów dotarły bardzo pozytywne oceny tegorocznej edycji Przeglądu. Grupom bardzo brakowało takich wydarzeń. Zwłaszcza występów przed publicznością czy możliwości podziwiania innych uczestników. Na widowni zasiedli m.in. studenci z Uniwersytetu Pedagogicznego.

– Gościliśmy też dzieci z Akademii Twórczego Przedszkolaka, jednego z przedsięwzięć Centrum. Dla nich to również bardzo duże przeżycie, bo przecież nie każdego dnia mają styczność z osobami z niepełnosprawnościami. Najmłodsi podziwiali ich występy, co będzie przyczynkiem do zajęć, rozmów i integracji – podsumowała Małgorzata Surma.

Zobacz galerię…

Marcin Gazda, fot. Justyna Jaworska

Data publikacji: 11.05.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również