Oddziaływanie na bakterie jelitowe może pomóc w leczeniu zaburzeń neurologicznych
- 11.03.2021
Mikroby zamieszkujące jelita mogą przyczyniać się do występowania objawów niektórych zaburzeń neurologicznych – informują naukowcy z Baylor College of Medicine w Teksasie, których wnioski ukazały się w piśmie „Cell”.
Podczas badań na myszach stanowiących model chorób neurorozwojowych zaobserwowano, że hiperaktywność kontrolowana była przez czynniki genetyczne, natomiast zachowania społeczne – przez mikrobiom jelitowy.
„Interakcje pomiędzy mikrobami zamieszkującymi jelita a zaburzeniami neurologicznymi trudno jest śledzić u ludzi, dlatego myszy stanowią dobry model do obserwacji” – podkreślają autorzy.
Badane myszy pozbawione zostały obu kopii genu Cntnap2 i wystąpiły u nich zaburzenia w interakcjach społecznych oraz hiperaktywność, podobne do tych, które towarzyszą autyzmowi. Jednocześnie mikrobiom jelitowy tych myszy był zmieniony w porównaniu z kontrolną grupą gryzoni.
Podanie myszom bakterii probiotycznych L.reuteri przyniosło poprawę w zakresie zachowań społecznych, jednak nie wpłynęło na hiperaktywność. Większą niespodzianką okazało się jednak to, że zachowania społeczne ulegały poprawie także po podaniu myszom samego metabolitu, którego poziom zwiększał się wcześniej w jelitach myszy po podaniu probiotyku.
„Wciąż trudno jest leczyć choroby poprzez manipulacje genetyczne, jednak wpływanie na mikrobiom jelitowy może stanowić ciekawą i nieinwazyjną alternatywę. Zdobycie wiedzy na temat funkcjonowania tych bakterii pomoże nam skuteczniej wykorzystać ich potencjał w leczeniu chorób o podłożu neurologicznym” – komentują badacze.
Źródło: DOI: 10.1016/j.cell.2021.02.009 (PAP)
koc/ ekr/
Data publikacji: 11.03.2021 r.