Odzyskał głos po 13 latach

Zabieg wtórnego – czyli nie tuż po usunięciu krtani, ale po przerwie – wszczepienia protezy głosowej, przeprowadzono w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (KSW).

76-letni pacjent po 13 latach od całkowitego usunięcia krtani odzyskał głos dzięki zabiegowi wtórnego wszczepienia protezy głosowej. Pierwszym wypowiedzianym przez niego słowem było „lato”. Teraz czeka go rehabilitacja logopedyczna.

Pacjent o możliwości wszczepienia protezy głosowej dowiedział się z mediów i podczas spotkania pacjentów laryngektomowanych. Zgłosił się do szpitala i pozytywnie przeszedł kwalifikację i zabieg.

Rzecznik szpitala Andrzej Sroka zwrócił uwagę, że mówienie z protezą głosową, to obecnie najpopularniejsza na świecie metoda przywrócenia głosu, po zabiegu całkowitej laryngektomii, czyli usunięciu krtani. Jest też bardzo skuteczna, zapewnia bowiem emisję najbardziej naturalnego i płynnego głosu.

Proteza głosowa daje łatwiejsze komunikowanie się z otoczeniem. Umieszczana jest w niewielkim otworze między tchawicą a przełykiem. Może być wszczepiona jednoczasowo wraz z zabiegiem usunięcia krtani, bądź wtórnie po zabiegu, który miał miejsce kilka lat temu. Po raz pierwszy jednak wszczepiano protezę głosową, pacjentowi, który 13 lat temu przeszedł zabieg usunięcia krtani.

Do wszczepienia protezy głosowej pacjenci kwalifikowani są na podstawie wywiadu i rozpoznania onkologicznego. Są to głównie osoby chorujące na raka krtani lub po zabiegu całkowitej laryngektomii. Jednak nie każdy pacjent zostaje zakwalifikowany do wszczepienia protezy. Główne przeciwskazania to: zbyt duże zaawansowanie kliniczne, choroby otępienne mózgu i niedowład kończyn górnych po przejściu udaru mózgu.

Rzeszowska Klinika Otorynolaryngologii w KSW nr 1 jako standard proponuje pacjentom wszczepienie protezy głosowej, która umożliwia odzyskanie głosu i komunikowanie się w krótkim czasie po zabiegu.

Podczas laryngektomii zostają usunięte struny głosowe, a wszczepienie protezy głosowej umożliwia pacjentowi bardziej zrozumiałe i szybsze komunikowanie się z otoczeniem oraz poprawia jakość życia pacjenta po zabiegu. Ponadto pacjent ma zapewnioną rehabilitację oddechową, która wspomagana jest nowoczesnymi wymiennikami ciepła i wilgoci oraz rurkami silikonowymi.

Od czerwca 2021 roku, pod kierownictwem dr. n. med. Krzysztofa Szubera z Kliniki Otolaryngologii KSW nr 1 w Rzeszowie przeprowadzono 15 zabiegów wszczepienia protez: 11 implantacji pierwotnych i 4 zabiegi wtórnej implantacji.

Info: rzeszow-news.pl, oprac. Ewa Maj, fot. archiwum NS

Data publikacji: 04.06.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również