Ok. 700 osób w Podlaskiem skorzystało już z projektu rehabilitacji onkologicznej
- 29.02.2020
Około 700 osób, które zachorowały na raka skorzystało już z projektu rehabilitacji onkologicznej, który ma im pomóc odnaleźć się na rynku pracy, wrócić do aktywności po chorobie – poinformowało PAP realizujące ten projekt Białostockie Centrum Onkologii (BCO).
Turnusy rehabilitacyjne, pomoc psychologiczna, edukacja – to niektóre formy pomocy jaką dostają pacjenci. Projekt „Idź naprzód. Ciesz się życiem” jest realizowany od grudnia 2017 r. Białostockie Centrum Onkologii prowadzi go wspólnie ze szpitalem ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem.
Do końca 2021 r., łącznie z takiej pomocy może skorzystać pond 4,9 tys. osób. To przedsięwzięcie skierowane do osób w wieku 20-64 lat, które zachorowały na raka od 2016 roku lub zachorują jeszcze w 2020 r. W kilku miastach powiatowych w regionie działają specjalne punkty konsultacyjne projektu i tam zainteresowani mogą się zgłaszać. W ramach projektu szkolą się też np. psychoonkolodzy.
Kierująca Zakładem Rehabilitacji w Białostockim Centrum Onkologii dr Joanna Filipowska podkreśliła, że rehabilitacja onkologiczna jest równie ważna jak leczenie chorego, bo ma pomóc pacjentowi po zakończeniu leczenia.
– Jej celem jest przywrócenie pacjentów do sprawności zarówno w czynnościach codziennych, życiu społecznym i zawodowym oraz profilaktyka niepełnosprawności wynikającej z następstw choroby i jej leczenia. W obecnych czasach pacjenci coraz częściej czują potrzebę pracy w czasie leczenia onkologicznego lub bardzo szybkiego powrotu po chorobie do pracy – oceniła dr Filipowska. Dodała, że postęp w rehabilitacji onkologicznej jest duży, a w Polsce jest mało osób, które zajmują się rehabilitacją onkologiczną.
Kierownik sekcji ds. funduszy europejskich w Białostockim Centrum Onkologii Anna Skrzeczyńska podkreśliła, że rehabilitacja po chorobie onkologicznej, z jakiej mogą korzystać pacjenci w ramach projektu, jest czymś „dodatkowym, niestandardowym”. Dodała, że wsparcie jakie dostaje pacjent jest dopasowane do jego potrzeb i są to np. spotkania z psychologiem, dietetykiem czy pracownikiem socjalnym.
Z projektu skorzystało dotąd 700 osób, z czego 500 bezpośrednio wzięło udział w rehabilitacji, pozostałe osoby czekają na wyznaczenie terminów. – Projekt będzie realizowany jeszcze przez blisko dwa lata – do końca 2021 roku. Zachęcamy do skorzystania z oferowanego wsparcia – dodała Skrzeczyńska.
Psycholog, psychoterapeuta BCO Anna Saniukiewicz podkreśliła, że pacjenci często czują się zagubieni, nurtuje ich wiele pytań związanych z ich zdrowiem, ale też życiem, terapią, sytuacją społeczną i taką wiedzę w ramach projektu mogą otrzymać.
„Jak wiemy, często rozwiewanie wątpliwości daje ulgę i spokój, a na tym nam zależy, aby każda chorująca osoba mogła mieć ten komfort i korzystać z tego, co dla niej ważne, dobre i potrzebne. Dokładamy starań aby każda osoba mogła skorzystać z fachowej wiedzy naszych specjalistów w trakcie kilkudniowych turnusów organizowanych w naszym szpitalu. Chcemy aby pacjenci mogli po chorobie powrócić do aktywności z jakiej korzystali przed chorobą” – podkreśliła Saniukiewicz w materiałach o projekcie przekazanych PAP przez BCO.
Projekt jest dofinansowany z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 (wartość projektu to ponad 9,5 mln zł z czego z UE pochodzi 8,1 mln zł). (PAP)
Izabela Próchnicka
Data publikacji: 29.02.2020 r.