Olimpiada, w której wszyscy są zwycięzcami

Po dwuletniej przerwie, 24 maja na terenie Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sporu w Wodzisławiu Śl. zorganizowano Powiatową Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych. Była to już jej osiemnasta edycja.

25 ośrodków, prawie 300 uczestników, 100 opiekunów, 120 wolontariuszy, ponad 150 kibiców powiatowych szkół – tak w liczbach można podsumować tegoroczną Powiatową Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych, która już za nami. Poza sportowcami, wolontariuszami i kibicami, na imprezę przybyli również samorządowcy, m.in. przewodniczący rady powiatu Adam Krzyżak wraz ze swoim zastępcą Markiem Rybarzem, członkowie zarządu powiatu: Krystyna Kuczera, Kornelia Newy i Jan Zemło, powiatowi radni: Joanna Rduch-Kaszuba i Alojzy Szymiczek, burmistrz Radlina Barbara Magiera, wójt Mszany Mirosław Szyzmanek, przewodniczący rady miejskiej Wodzisławia Śl. a zarazem dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej- Zakładu Usług Pralniczych w Wodzisławiu Śl. Dezyderiusz Szwagrzak, przedstawiciele Pszowa i Rydułtów, a także reprezentanci powiatowych służb mundurowych.

– Bardzo się cieszę, że po dwuletniej przerwie możemy się tutaj dziś spotkać. Przed nami dzień zabawy i rozgrywek sportowych. Co jednak najważniejsze, dziś każdy jest wygranym, bo chodzi o to, żeby wzmacniać ducha sportu, przyjaźni i dobrze spędzić ten dzień – powiedział podczas inauguracji wydarzenia starosta Leszek Bizoń.

Aby podkreślić rangę wydarzenia, po uroczystym przemarszu wszystkich sportowców, na maszt wciągnięto olimpijską flagę i zapalono znicz. Odegrano też hymn narodowy.

Dla zawodników zaplanowano piętnaście konkurencji indywidualnych: bieg sprinterski na 30 m, pchnięcie kulą, rzut piłką palantową na odległość, skok w dal z miejsca, slalom z piłką, strzał do bramki, rzut piłką lekarską, bieg z przeszkodami, rzut do puszek, rzut woreczkiem do celu, rzut do tarczy, podnoszenie ciężarka, rzut do kosza, unihokej, podbijanie piłeczek.

Oprócz konkurencji sportowych na uczestników czekały także inne atrakcje. Swoje stanowisko miała grupa artystyczna Pracownia Wydarzeń, gdzie można było wziąć udział w animacjach i rozwijających zabawach sensorycznych. Ponadto Szkoła Tańca Liniowego „Silesian Line Dance” z Pszowa zaprosiła chętnych do wspólnej nauki układu tanecznego. Wolontariusze z II LO im. Tischnera i Liceum Plastycznego malowali twarze uczestnikom olimpiady. Przejażdżka na motocyklach i bezpośredni kontakt z harleyami z kolei były możliwe dzięki członkom Klubu Motocyklowego.

Każdy uczestnik olimpiady miał również możliwość spróbować swojego szczęścia w kole fortuny i wylosować gadżet z logo powiatu i fundacji LOTTO im. Haliny Konopickiej. Odważni mieli też okazję wjechać strażacką drabiną na kilkanaście metrów w górę, by z tej perspektywy spojrzeć na pozostałych uczestników olimpiady. Wśród młodzieży popularny okazał się ponadto policyjny radiowóz, w którym funkcjonariusze z wodzisławskiej komendy w dość nietypowy sposób, bo np. zakuwając w kajdanki i umieszczając młodych ludzi na miejscach przeznaczonych do przewożenia osób zatrzymanych, prowadzili akcję profilaktyczną. Muzycznie imprezę umilała Fundacja Muzyczna Orkiestry KWK Anna im. Wiktora Kamczyka pod batutą Adama Bobera. Na zakończenie sportowych rozgrywek wszystkie drużyny otrzymały puchary i dyplomy, a sportowcy – indywidualne medale.

Olimpiada w tym roku osiągnęła pełnoletniość. Nic więc dziwnego, że wśród wolontariuszy i kibiców – tj. młodzieży z 5 wodzisławskich szkół: Zespołu Szkół Ekonomicznych, I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych oraz Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śl. – którzy są niemalże równolatkami Olimpiady zrodziła się inicjatywa odtańczenia popularnej „belgijki”. We wspólnym tańcu, w którym wzięła udział znaczna część uczestników olimpiady tańczyli wspólnie niepełnosprawni sportowcy, ich opiekunowie, wolontariusze i kibice.

Od samego początku głównym celem olimpiady była i jest integracja środowiska osób z różnymi niepełnosprawnościami, a także umożliwienie im udziału w zawodach sportowych, gdzie od wyniku sportowego ważniejszy jest sam udział w imprezie. Organizatorzy stawiają też na takie wartości, jak przyjaźń, solidarność i fair play. To jedno z największych tego typu wydarzeń sportowo-rekreacyjnych na Górnym Śląsku. Nie mogłoby się ono odbyć gdyby nie praca i zaangażowanie wielu ludzi. Jedną z takich osób jest Janusz Kuczok, pracownik Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportu, który w tym roku świętuje 70. urodziny. Z tej okazji starosta Leszek Bizoń wręczył mu osobiste podziękowania oraz upominek, natomiast wszyscy uczestnicy imprezy odśpiewali gromkie „Sto lat!”.

Organizatorzy – Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim wraz z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Gorzycach, Ośrodkiem Caritas Archidiecezji Katowickiej św. Hiacynta i Franciszek w Wodzisławiu Śl, Powiatowym Młodzieżowym Ośrodkiem Sportu w Wodzisławiu Śl. i Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śl. – docenili również niezwykłe zaangażowanie wolontariuszy – uczniów Liceum Plastycznego i II Liceum Ogólnokształcącego im. Tischnera w Wodzisławiu Śl. pod opieką nauczyciela Wojciecha Nierody. Podobnie jak w latach, także i w tym roku na zakończenie wykonano wspólne pamiątkowe zdjęcie wszystkich osób zaangażowanych w imprezę.

W bieżącym roku partnerem i sponsorem XVIII Powiatowej Olimpiady Osób Niepełnosprawnych w Wodzisławiu Śląskim była Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, która wsparła organizację wydarzenia finansowo w kwocie 15 tys. zł. Więcej o projekcie można przeczytać na stronie internetowej – https://www.powiatwodzislawski.pl/projekty-ue/xviii-powiatowa-olimpiada-osob-niepelnosprawnych

„Nasze Sprawy” objęły patronatem medialnym to wydarzenie sportowo-rekreacyjne.

Zobacz galerię…

pr/, fot. Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl.

Data publikacji: 25.05.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również