Olimpijskie zmagania w Wodzisławiu Śl. za nami

To był wspaniały dzień. Mimo upałów, wczoraj na terenie Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportu zjawiło się kilkaset osób niepełnosprawnych z terenu całego województwa śląskiego, by rozegrać XVII Powiatową Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych

Impreza miała bardzo uroczysty charakter. Otwarto ją przemarszem w towarzystwie Orkiestry KWK Anna im. Wiktora Kamczyka pod batutą Adama Bobera, z flagą olimpijską, odśpiewaniem hymnu narodowego i zapaleniem olimpijskiego znicza. W tym roku w olimpijskich zmaganiach wzięło udział 26 ośrodków, m.in. z Knurowa, Raciborza, Wodzisławia Śl., Rybnika, Tarnowskich Gór, Rydułtów, Radlina, Gorzyc, Pszowa, w sumie 310 uczestników, 109 opiekunów, 113 wolontariuszy oraz kilkaset kibiców – uczniów powiatowych szkół.

Wszystkich uczestników Olimpiady na ziemi wodzisławskiej serdecznie przywitał starosta Leszek Bizoń. Wraz z nim udział w imprezie wzięło wiele osób przedstawiciele samorządu wojewódzkiego i powiatowego, duchowieństwa, policji, straży pożarnej, przedstawiciele parlamentarzystów, dyrektorzy i kierownicy powiatowych instytucji oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Wśród gości byli także znani sportowcy: Sandra Pniak – brązowa medalistka Mistrzostw Europy w Bukareszcie (2019), brązowa medalistka Mistrzostw Świata w ju-jitsu (2016) i Tomasz Wawrzyńczyk – brązowy medalista Mistrzostw Świata w zapasach (Zagrzeb, 2018), złoty medalista Mistrzostw Polski (Poznań, 2018).

Organizatorzy Olimpiady przygotowali dla zawodników piętnaście konkurencji sportowych: m.in. bieg sprinterski, pchnięcie kulą, rzut piłką lekarską, slalom z piłką, strzały do bramki, bieg z przeszkodami czy rzuty do puszek, do celu, do kosza lub do tarczy.

Oprócz tego na sportowców czekało mnóstwo dodatkowych atrakcji: możliwość wjazdu na wysokość drabiną strażacką, wejścia do radiowozu i włączenia sygnałów świetlnych, animacje i bajkowe maskotki Teatru Wodzisławskiej Ulicy, gigantyczne bańki mydlane, pokazy taneczne grupy „Tornado”, malowanie twarzy, koło fortuny, przejażdżki na motorach Harley Davidson i wiele innych niespodzianek.

Z racji na bardzo wysoką temperaturę zadbano o możliwość schłodzenia się w postaci dwóch kurtyn wodnych. W tym roku na Olimpiadzie czynne było też stanowisko informacyjno-edukacyjne stacji SANEPID, na którym można było m.in. popróbować swych sił w pokonywaniu toru przeszkód z założonymi narkogoglami i alkogoglami.

W przedsięwzięciu pomagali jak zawsze niezawodni wolontariusze – uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim. Mimo lejącego się żaru z nieba impreza była bardzo udana. Na jej zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk władz powiatu i obecnych gości pamiątkowe medale oraz drużynowe puchary i dyplomy.

Głównym organizatorem wydarzenia było Starostwo Powiatowe przy wsparciu Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gorzycach, Ośrodka Caritas Archidiecezji Katowickiej św. Hiacynta i Franciszka w Wodzisławiu Śląskim, Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportu w Wodzisławiu Śląskim i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim.

Patronat honorowy objął Polski Komitet Paraolimpijski.

Wśród patronów medialnych był Magazyn Informacyjny „Nasze Sprawy”.

Zobacz galerię…

pr, fot. powiatwodzislawski.pl
Data publikacji: 17.06.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również