Olsztyn: trójkołowe rowery trafiły do niepełnosprawnych
Niepełnosprawni intelektualnie i fizycznie, dzieci i osoby dorosłe w Olsztynie, będą mogły korzystać z trójkołowych rowerów. Dzięki rowerom będą mogli się rehabilitować, jednocześnie aktywnie wypoczywając.
17 rowerów w trzech rozmiarach, ufundowanych przez fundację Eco Textil, przekazano w Zespole Placówek Edukacyjnych w Olsztynie.
Jak poinformowała PAP dyrektor ZPE Agnieszka Jabłońska ze sprzętu będą korzystać uczniowie szkoły oraz dorośli – podopieczni warsztatów terapii zajęciowej.
– Te rowery są stabilne i zapewniają bezpieczeństwo użytkownikom. Dla niepełnosprawnych intelektualnie i dodatkowo niepełnosprawnych ruchowo to wielka radość móc wyruszyć w plener- podkreśliła dyrektor Jabłońska.
Dzięki specjalnie przystosowanym trójkołowym pojazdom niepełnosprawni będą mieli możliwość wypoczynku aktywnego na świeżym powietrzu. Sprzęt ten także wspomaga proces rehabilitacji chorych na porażenie mózgowe, które występuje u podopiecznych olsztyńskiej szkoły czy uczestników warsztatów terapii zajęciowej – oceniła.
Od razu po przekazaniu rowerów, wychowankowie próbowali jazdy. Rodzice i nauczyciele mogli zobaczyć, jak ci którzy, na co dzień z trudem poruszają się o własnych siłach czy wyłącznie na wózkach inwalidzkich, na rowerach jechali samodzielnie albo z niewielką pomocą opiekunów.
17- letni Kamil z Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie, który dostanie rower na wyłączność powiedział PAP, że o rowerze marzył od dawna.- Teraz będę jeździć na zakupy i wycieczki z rodziną- powiedział.
Dyrektor oddziału PCK w Olsztynie Andrzej Karski podkreślił, że przejażdżki rowerowe jako forma aktywnego wypoczynku do tej pory nie była dostępna dla większości niepełnosprawnych w Olsztynie. – Życzymy sobie, by z tych ścieżek rowerowych, których w Olsztynie powstaje coraz więcej np. wokół jezior, mogli korzystać podopieczni placówki i niepełnosprawni- dodał.
Zespół Placówek Edukacyjnych w Olsztynie to największa na Warmii i Mazurach szkoła, do której uczęszczają dzieci z autyzmem. Uczęszcza do niej 480 dzieci z regionu. Są tu przedszkola integracyjne i specjalne, specjalna szkoła podstawowa i gimnazjum oraz szkoła przysposobienia do zawodu.
Dorośli podopieczni powyżej 24 r.ż. , którzy kończą edukację w placówce, potem biorą udział w codziennych warsztatach terapii zajęciowej. Obecnie uczestniczy w nich 60 osób. To z myślą o nich ma powstać Warmińska Kuźnia Pracy „Modrak” – pierwszy w regionie dom dla dorosłych niepełnosprawnych. Będą się w nim uczyć większej samodzielności życiowej. (PAP)
ali/ dym/
Data publikacji: 11.03.2015 r.