Onkologia powinna być finansowana adekwatnie do rozwoju metod leczenia
- 06.10.2017
Onkologia powinna być finansowana adekwatnie do rozwoju metod leczenia
Finansowanie onkologii powinno odpowiadać rozwojowi metod leczenia i związanych z tym kosztów. Ta świadomość musi towarzyszyć wszelkim strategiom dla onkologii w tym kraju – mówił w piątek dyrektor Oddziału Centrum Onkologii w Gliwicach (Śląskie) prof. Krzysztof Składowski.
Gliwicki oddział Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie to jeden z wiodących w kraju ośrodków onkologicznych. 6 października odwiedziła go wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.
Prof. Składowski podkreślił, że onkologia potrzebuje stabilności finansowej. – Leczenie onkologiczne potrzebuje przede wszystkim pewności, że realizacja nowoczesnego, koordynowanego, skojarzonego leczenia, które jest naprawdę drogie, będzie miało zapewnione finansowanie i że będzie ono na wystarczającym poziomie, żeby nie tylko zapłacić wszelkie koszty, ale również móc inwestować w przyszłość – powiedział dziennikarzom.
Dodał, że onkologia jest niezwykle dynamicznie rozwijającą się dziedziną medycyny, co wiąże ze wzrostem kosztów. – W tej chwili dostrzegamy, że choroba nowotworowa jest chorobą przewlekłą, którą nie wystarczy leczyć operacyjnie czy uzupełniająco i na tym poprzestać. Prawdopodobnie niedługo zostanie wprowadzony standard na świecie dla wielu rodzajów leczenia podtrzymującego, a to są farmakoterapie, które będą naprawdę dużo kosztować. Ta świadomość musi towarzyszyć wszelkim strategiom, które będą opracowywane dla onkologii w tym kraju – podkreślił dyrektor.
– Tego życzę onkologii i samemu sobie, żeby było zapewnione finansowanie i jego rozwój idący harmonijnie z rozwojem metod leczenia – zaznaczył.
Dyrektor dodał również, że pod względem zapewnienia finansowania, optymistycznie patrzy w przyszłość swojego ośrodka. – Nie pamiętam sytuacji (…), żeby było takie zabezpieczenie inwestycyjne dla naszych potrzeb, jak w tej chwili – podkreślił.
Prof. Składowski wskazał także na realizowane w gliwickim ośrodku programy. – Zwiększyliśmy bardzo istotnie udział programów lekowych, udział leczenia farmakologicznego nowotworów, rozwijamy konsekwentnie i transplantologię, i hematologię, rozwijamy zabiegi chirurgiczne, radioterapia przekształca się z tej standardowej, która jest realizowana powszechnie we wszystkich prawie ośrodkach, w kierunku radiochirurgii i takiej radioterapii, która będzie ściśle współdziałać z uzupełnianiem lub towarzyszeniem leczenia farmakologicznego – wyliczał.
Jednocześnie wskazał, że tego typu działania mają szansę być z powodzeniem realizowane tylko pod jednym dachem albo przy ścisłej koordynacji. Jak mówił, 20 największych ośrodków onkologicznych w kraju realizuje połowę działań w tej dziedzinie. Resztę realizuje wiele innych podmiotów, co powoduje rozdrobnienie rynku.
Centrum Onkologii ma siedzibę w Warszawie oraz dwa oddziały zamiejscowe – w Gliwicach i w Krakowie. Jak podał prof. Składowski, rocznie w samych tylko Gliwicach hospitalizowanych jest ok. 35 tys. osób.
Przy okazji spotkania z wiceminister zdrowia, posłanka Barbara Dziuk (PiS) otworzyła w gliwickim oddziale Centrum Onkologii swoje biuro poselskie.(PAP)
Agnieszka Kliks-Pudlik
Data publikacji: 06.10.2017 r.