Trzy mieszkania tzw. wytchnieniowe, w których sprawowana jest czasowa opieka nad dorosłymi osobami z niepełnosprawnościami, nadal będą funkcjonowały w Białymstoku. Miasto rozstrzygnęło konkurs na prowadzenie jednego z nich do końca 2022 roku.
Mieszkanie wytchnieniowe to forma mieszkalnictwa wspieranego dla osób niepełnosprawnych. To forma wsparcia dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych, którzy w tym czasie mogą np. pójść do szpitala, pojechać do sanatorium czy na urlop.
W mieście od początku 2019 roku na stałe działają dwa takie mieszkania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem. W połowie ubiegłego roku miasto uruchomiło też pilotażowo mieszkanie dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami w stopniu umiarkowanym i znacznym. Ponieważ pilotaż się sprawdził – jak poinformował PAP Urząd Miejski w Białymstoku – miasto postanowiło kontynuować ten projekt i rozstrzygnęło konkurs na jego prowadzenie do końca 2022 roku.
Mieszkanie nadal będzie prowadzić Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie „Aktywni”, które wygrało konkurs. Lokal ma 120 m kw., może w nim przebywać jednocześnie ośmiu podopiecznych, jest też winda. Prowadzona jest w nim opieka dzienna i całodobowa. W sumie na trzyletnią działalność przeznaczono 540 tys. zł.
Jak powiedziała PAP prezes stowarzyszenia „Aktywni” Ludmiła Bogalska, pilotaż był czasem sprawdzenia i przełamywania barier, bo – jak zauważyła – często rodzice czy opiekunowie osób niepełnosprawnych mają opory z korzystania z takiej pomocy czy też proszenia o taką pomoc. Stąd – jak mówiła – w ubiegłym roku przeprowadzono wiele rozmów o tym, jak funkcjonuje takie mieszkanie i jakie są możliwości opieki. Dotychczas skorzystało z niego kilkanaście osób – zarówno z opieki dziennej jak i całodobowej.
Bogalska powiedziała, że takie mieszkanie jest naprawdę potrzebne, bo opiekunowie czy rodzice mogą zostawić osoby niepełnosprawne pod profesjonalną opieką, a w tym czasie załatwić swoje sprawy, często chodzi o sprawy zdrowotne. Mówiła, że w ubiegłym roku na całodobową opiekę została m.in. niepełnosprawna matka i córka, bo ojciec musiał pójść do szpitala na badania.
Z mieszkania można skorzystać zarówno przez kilka godzin, jak i przez kilka dni. Podopieczny może przebywać w nim do trzech tygodni. Bogalska mówiła, że należy zgłosić się na dziesięć dni wcześniej, ale – jak podkreśliła – w nagłych wypadkach będą starać się pomóc także.
Pozostałe dwa mieszkania dla dorosłych osób ze spektrum autyzmu oraz dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną prowadzi Fundacja „Oswoić Świat”. Umowy na prowadzenie tych lokali obowiązują do końca 2021 roku. (PAP)
Sylwia Wieczeryńska, fot. Michał Zacharzewski / freeimages.com
Data publikacji: 07.01.2020 r.