Organizacje pacjentów i Porozumienie Rezydentów apelują do premiera – potrzebne większe nakłady na zdrowie i poprawa dostępności opieki

Przyjęcie rozwiązań legislacyjnych służących wzrostowi nakładów na ochronę zdrowia, wprowadzenie mechanizmów umożliwiających zapewnienie bieżącego finansowania zobowiązań Narodowego Funduszu Zdrowia oraz stworzenie perspektywy umożliwiającej zwiększenie dostępu do świadczeń i nowych technologii – to główne postulaty 26 organizacji pacjentów oraz Porozumienia Rezydentów OZZL, które wystosowały apel do Donalda Tuska. Przedstawiciele pacjentów liczą na podjęcie inicjatyw ustawodawczych umożliwiających poprawę sytuacji związanej z finansowaniem ochrony zdrowia, która ma bezpośredni wpływ na wszystkich obywateli.

Sygnatariusze w piśmie przesłanym do Prezesa Rady Ministrów wyrazili zaniepokojenie pojawiającymi się w ostatnim czasie w przestrzeni publicznej informacjami dotyczącymi problemów z bieżącym finansowaniem świadczeń nielimitowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak podkreślają, brak ich realizacji bezpośrednio wpływa sytuację pacjentów i może doprowadzić do jej pogorszenia, np. wydłużenia czasu oczekiwania na wizyty u specjalistów. Zwracają również uwagę na dane z opublikowanego pod koniec czerwca raportu na temat luki systemu ochrony zdrowia w kolejnych latach. W zależności od scenariusza może ona wynieść nawet niemal 160 mld złotych w latach 2025-2027. W świetle tych informacji, ich zdaniem konieczne jest przeprowadzenie kilku zmian legislacyjnych zmierzających do poprawy kondycji systemu ochrony zdrowia. W apelu znalazły się konkretne propozycje:
1. nowelizacja ustawy o Funduszu Medycznym oraz wprowadzenie zasady corocznego przekazywania niewykorzystanych środków do Narodowego Funduszu Zdrowia. Obecnie na rachunku bankowym FM znajduje się niemal 6,8 mld zł niewykorzystanych środków, a do końca roku trafi do niego dodatkowe 4 mld zł;
2. nowelizacja ustawy o minimalnych nakładach na ochronę zdrowia, poprzez określenie celu 8 proc. PKB na zdrowie do 2030 r. Już dzisiaj widzimy, że po siedmiu latach funkcjonowania tej ustawy nie doszło do zwiększenia dostępności świadczeń w systemie ochrony zdrowia. Kilka milionów pacjentów czeka na udzielenie świadczenia w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a kilkaset tysięcy czeka na przyjęcie do szpitala;
3. ustawowe zagwarantowanie przeznaczania nie mniej niż 50 proc. wzrostu nakładów na ochronę zdrowia na zwiększenie dostępności świadczeń oraz nowe technologie.

Organizacje podkreślają, że kwestia finansowania ochrony zdrowia może być obszarem wymagającym podjęcia kluczowych decyzji dla funkcjonowania państwa, a zdaniem sygnatariuszy pisma, potrzeby chorych oczekujących pomocy powinny być jednym z priorytetów polityki całego rządu.

Pod wspólnym apelem podpisali się: Alivia Onkofundacja, Fundacja Carita, Fundacja Małgosi Braunek Bądź, Fundacja OmeaLife – Rak piersi nie ogranicza, Fundacja Pokonać Endometriozę, Fundacja Rak’n’Roll – Wygraj życie, Fundacja Serce Anielki, Fundacja Serce Dziecka, Fundacja Transplantacja LIVERstrong, Fundacja Wspierania Rozwoju Transplantologii, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”, Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Moje Nerki”, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń EcoSerce, OnkoCafe – Razem Lepiej, PARS – Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Polskie Stowarzyszenie Osób z Niewydolnością Serca, Stowarzyszenie ICDefibrylatorzy, Stowarzyszenie Marfan Polska, Stowarzyszenie Metalowych Serc, Stowarzyszenie Na Rzecz Walki z Rakiem Jajnika Niebieski Motyl, Stowarzyszenie Neurofibromatozy Polska Alba Julia, Stowarzyszenie Operowanych na Serce, Stowarzyszenie Osób Po Przeszczepie Serca Nowe Serce, Stowarzyszenie Pomocy Chorym na nowotwory krwi w Zamościu, Stowarzyszenie Przeszczepionych Serc, Porozumienie Rezydentów OZZL.

pr/

Data publikacji: 12.07.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również