Ośrodek dla dzieci niewidomych na 20-lecie

18 kwietnia 2011 r. w Bibliotece Śląskiej w Katowicach rozpoczęła się inauguracja obchodów 20-lecia działalności Regionalnej Fundacji Pomocy Niewidomym z siedzibą w Chorzowie, w ramach której zostanie powołany Społeczny Komitet Honorowy Budowy Regionalnego Ośrodka Pomocy Niewidomym i Niedowidzącym dla dzieci ze sprzężoną niepełnosprawnością, w Ziemięcicach w powiecie tarnogórskim. W skład Komitetu Honorowego weszli min. Marek Plura poseł na Sejm RP, Adam Matusiewicz marszałek województwa śląskiego, Zygmunt Łukaszczyk wojewoda śląski. Swoje poparcie dla tej inicjatywy wyraził także przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek.

Wydarzenie to uświetnił recital niewidomej pianistki Kai Kosowskiej, absolwentki Akademii Muzycznej w Katowicach.

Ośrodek umożliwi dostęp do rehabilitacji i kształcenia specjalnego na wszystkich poziomach nauczania (przedszkolnym, szkoły podstawowej, gimnazjum) dla 60 dzieci z terenu województwa śląskiego, z czego 24 uczniów będzie dojeżdżało na zajęcia, a 36 zostanie zakwaterowanych w internacie.

Przewodniczący sejmowej Podkomisji Osób Niepełnosprawnych Marek Plura tak komentuje to przedsięwzięcie: – Takiego kompleksowego wsparcia oczekuje dziś rodzina dziecka niepełnosprawnego nie tylko po to, żeby cieszyć się jego rosnącą samodzielnością, ale by jako jeden rodzinny organizm żyć coraz aktywniej. Odpowiednie wsparcie tego dziecka i zabezpieczenie jego potrzeb rozwojowych, to najlepsza inwestycja w jego życie, a zarazem
tworzenie możliwości powrotu całej rodziny do normalnej aktywności zawodowej i społecznej.

Obecnie Fundacja prowadzi ośrodek leczniczo-rehabilitacyjny dla dzieci w Rudołtowicach k. Pszczyny, NZOZ „Leczenie i Rehabilitacja” w Chorzowie oraz specjalistyczny ośrodek wczesnej rewalidacji dla ponad 200 niewidomych i niedowidzących dzieci z siedzibą w Chorzowie /filie w 6 miastach/, a także trzy warsztaty terapii zajęciowej.

– Jestem głęboko przekonany, że ośrodek w Ziemięcicach będzie nie tylko kolejnym z kilkunastu prowadzonych przez Fundację miejsc przywracania nadziei, ale że będzie centrum skupiającym doświadczenia dwudziestolecia niezwykle fachowej i odpowiedzialnej
działalności – mówi Adam Matusiewicz, marszałek województwa śląskiego.

Więcej o działalności Fundacji na: www.rfpn.org
J.K.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również