Ostatnie słowa Pawła Adamowicza hasłem finału WOŚP

Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku odbędzie się pod hasłem „Gdańsk dzieli się dobrem”, nawiązującym do ostatnich słów prezydenta miasta Pawła Adamowicza wypowiedzianych 13 stycznia 2019 r. podczas światełka do nieba WOŚP przed atakiem nożownika.

– „Gdańsk dzieli się dobrem” to również hasło przewodnie koncertu, który odbędzie się w niedzielę 12 stycznia w pobliżu Europejskiego Centrum Solidarnośc” – poinformowała 3 stycznia Olimpia Schneider z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Na scenie wystąpią m.in. Voo Voo z Gośćmi, Sound’n’Grace, Organek, Audiofeels, Lipali, Pectus, Kombi oraz Varius Manx&Kasia Stankiewicz. Koncert przed ECS rozpocznie się o godz. 16 i potrwa do ok. godz. 21.

– Podczas 28. finału WOŚP pieniądze zbierane będą na zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Tego dnia o godz. 19.30 odbędzie się wyjątkowe światełko do nieba wraz ze wspomnieniem śp. prezydenta Pawła Adamowicza – wyjaśniła Schneider.

W Gdańsku podczas 28. finału WOŚP działać będzie 12 sztabów. Największy z nich, przy Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku, liczy 700 wolontariuszy. W całym Gdańsku kwestować zaś będzie ponad 1200 osób.

– Koncert finałowy WOŚP ze względu na lokalizację wydarzenia został zgłoszony jako impreza masowa. Koncert zostanie zabezpieczony zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa – poinformowała PAP Dobrawa Morzyńska z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

Na zadane przez PAP pytanie o to, ile osób będzie ochraniało miejski finał WOŚP Morzyńska odpowiedziała: – Wydarzenie będzie zabezpieczała koncesjonowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji firma ochroniarska. Podobnie jak w latach ubiegłych, siły służb i środków dostosowane są do wielkości wydarzenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Jak informują organizatorzy ze względu na szczególne zainteresowanie koncertem, w tym roku wydarzenie planowane jest na 10 tysięcy osób.

Ponadto w pobliżu ECS odbędą się m.in. warsztaty z udzielania pierwszej pomocy, loterie oraz wielkie gotowanie bigosu. Chętni będą też mogli sobie zmierzyć ciśnienie i poziom cukru. Będzie można również oddać krew oraz zarejestrować się w bazie Fundacji DKMS dawców szpiku kostnego.

12 stycznia na ulicach Gdańska pojawią się zabytkowe autobusy i tramwaje, na pokładzie których wolontariusze będą kwestować na rzecz WOŚP. Wszystkie przejazdy tymi pojazdami będą bezpłatne. W trasę wyruszą trzy tramwaje: 102Na, Ring i Bergmann oraz autobus Jelcz 043 zwany „Ogórkiem”.

Tramwaje 102Na oraz Ring spotkać będzie można na trasie Oliwa-Siedlce (linia 28S) w godz. od 9 do 18.30. Od godz. 10 do 18.40 na trasie Oliwa-Zaspa (linia 28Z) jeździć będzie zabytkowy Bergmann. Natomiast „Ogórek” kursować będzie na trasie Oliwa-Sopot Reja (linia 28A) w godz. od 10 do 18.45. Z Sopotu pasażerowie będą mogli zabytkowym trolejbusem dojechać do Gdyni. Dodatkową atrakcją będą, w godz. od 11 do 15, przejazdy drezyną po zajezdni tramwajowej Wrzeszcz.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz 13 stycznia 2019 r. został ciężko raniony nożem przez Stefana W. podczas miejskiego finału WOŚP. Samorządowiec zmarł dzień później w szpitalu. Adamowicz był prezydentem miasta od 1998 r., a w latach 1994-98 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. Miał 53 lata.

Tuż przed atakiem nożownika Adamowicz mówił do zebranych przed sceną: – Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem solidarności. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. (PAP)

Robert Pietrzak, Anna Machińska

Data publikacji: 04.01.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również