Oświęcim: Dzienny Dom Pomocy przyjmie w grudniu pacjentów z demencją
- 21.11.2019
– Zakończyła się budowa nowego skrzydła Domu. Teraz trwają odbiory i wyposażanie nowego oddziału. Od połowy grudnia ruszą w nim usługi opiekuńcze dla osób chorych na demencje, w tym na chorobę Alzheimera – powiedziała rzecznik.
Rzecznik powiedziała, że jest to jedynie takie miejsce opieki w zachodniej części Małopolski. Ogółem z pomocy będzie w nim mogło skorzystać 85 osób, w tym w nowej części ok. 25 pacjentów z demencjami.
Po rozbudowie Dom zyskał trzynaście pomieszczeń terapeutycznych. Na parterze nowej części znajdują się pracownie fizjoterapeutyczne, sala kulturalno-integracyjna, nowoczesna sala doświadczania świata oraz kuchnia terapeutyczna. Na piętrze jest oddział dla osób z demencją. Obok sali dziennego pobytu, są pomieszczenia do wypoczynku i terapii, gabinet psychologa i pielęgniarki, atelier dla twórców z demencją. Powstał też ogród polisensoryczny oraz zaplecze do wypoczynku i aktywności ruchowej osób starszych.
– Decyzja o rozbudowie i poszerzeniu usług Domu zapadła kilka lat temu. W Oświęcimiu coraz więcej osób choruje na demencje i potrzebuje specjalistycznej dziennej opieki – podkreśliła Kwiecień.
Rozbudowa ruszyła w ub.r. W całości sfinansował ją samorząd miasta, który przeznaczył na ten cel 3,9 mln zł. Dyrekcja i pracownicy Domu pozyskali ponad 2 mln zł z funduszy UE na wyposażenie nowego oddziału.
Oświęcimski Dzienny Dom Pomocy zapewnienia wsparcie i opiekę osobom starszym oraz nad dziećmi od czwartego miesiąca życia do 3 lat. Świadczy też usługi w miejscu zamieszkania podopiecznych. (PAP)
Marek Szafrański
Data publikacji: 21.11.2019 r.