Pacjenci transplantacyjni, lekarze i przedstawiciele personelu medycznego pobiegną w Półmaratonie Warszawskim i Biegu na Piątkę we wspólnym celu

Już w najbliższą niedzielę, 24 marca, wystartuje 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski oraz New Balance Bieg na Piątkę. Z inicjatywy Fundacji Transplantacja LIVERstrong na trasach obu biegów pojawią się zawodnicy ekipy „Radosne ORGAN-ki”, czyli pacjenci, lekarze, personel medyczny i inne osoby zaangażowanie w działania na rzecz promowania idei donacji organów i transplantacji.

„Radosne ORGAN-ki” to inicjatywa, która zrodziła się z inicjatywy fundatora i prezesa Fundacji Transplantacja LIVERstrong – Grzegorza Perzyńskiego. Jako pacjent, który 21 lat temu przeszedł przeszczep wątroby działa na rzecz promowania idei donacji organów i transplantacji. Jednym z obszarów jego aktywności jest promowanie zdrowego stylu życia, a zwłaszcza uprawiania sportu. Na koncie ma starty w biegach ulicznych, triathlonach, a nawet udział w Światowych Igrzyskach dla Osób po Transplantacji w Australii w 2023 r. W najbliższy weekend w ramach akcji „BiegnieMY RAZEM dla TRANSPLANTACJI!” ekipa „Radosne ORGAN-ki” weźmie udział w Półmaratonie Warszawskim oraz towarzyszącym mu Biegu na Piątkę. Oprócz przedstawicieli pacjentów, na trasę wyruszą także lekarze, przedstawiciele personelu medycznego i inne osoby działające na rzecz popularyzacji idei transplantacji. Partnerem akcji jest Polskie Towarzystwo Transplantacyjne.

– Jako pierwszy do naszej ekipy dołączył niesamowity prof. Maciej Kosieradzki, ordynator i kierownik Kliniki Ogólnej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. Kiedy spotkałem się z nim 14 lutego, to pomysł, który mu przedstawiłem tak mu się spodobał, że jeszcze tego samego dnia po 3 latach niebiegania pokonał 8 kilometrów i to w takim czasie, że zawstydziłby niejednego regularnego biegacza – powiedział Grzegorz Perzyński.

Do akcji dołączyli też inni znani specjaliści z dziedziny transplantologii, m.in. prof. Michał Grąt, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego czy Koordynator Wojewódzki Poltransplantu Krzysztof Zając, którzy zdecydowali się spróbować swoich sił na dystansie półmaratonu.

– W naszej akcji chodzi o silny przekaz do społeczeństwa i wywoływanie tzw. #TransplantSzumu, a nie wynik sportowy. Chociaż, oczywiście, każdy ma wolną „nogę”, jeśli chce pobiec szybciej. Planujemy jednak również ekipę, która będzie biec na 5 kilometrów tempem dostosowanym do najmniej doświadczonych biegaczy – zapowiedział Grzegorz Perzyński.

New Balance Bieg na Piątkę wystartuje o godz. 9:30, zaś 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski o godz. 11:00. Linia startu obu dystansów będzie znajdować się na Moście Poniatowskiego, zaś meta na błoniach PGE Stadionu Narodowego. Zapraszamy wszystkich do kibicowania i wspierania ekipy „Radosne ORGAN-ki”!

kat/, fot. mat. pras.

Data publikacji: 22.03.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również