Można pięknie żyć. Dawka motywacji od OzN

Marcin Ryszka, Monika Meleń i Natalia Opoka

W Krakowie został zainaugurowany cykl spotkań „Życie jest piękne!”. Skupia się on na pasjach, talentach i sukcesach OzN. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest reżyserka Monika Meleń. Pierwszymi gośćmi byli Maria Kalisz i Jerzy Godawski, czyli mistrzowie Polski w paratańcu sportowym i pracownicy z zespołem Downa. Program wydarzenia objął m.in. pokaz tańca, fragmenty reportaży i wystawę. Na kwiecień zaplanowane są kolejne atrakcje.

20 marca w Nowohuckim Centrum Kultury zostało zorganizowane pierwsze spotkanie w ramach cyklu „Życie jest piękne!”. To inicjatywa mająca na celu pokazywanie pasji, talentów, sukcesów, planów i marzeń osób z niepełnosprawnościami. Wydarzenie miało charakter integracyjny.

– Wychodzę z założenia, że nie ma dwóch różnych światów, tylko jest jeden wspólny, w którym obok siebie żyją osoby z niepełnosprawnościami i pełnosprawne. Pokazuję, że fajne życie mają nie tylko ludzie zdrowi. Z różnymi dysfunkcjami można spełniać marzenia, realizować się w pracy czy znaleźć miłość swojego życia – powiedziała „NS” Monika Meleń, pomysłodawczyni cyklu.

Dla niej jest to kolejne przedsięwzięcie związane z tematyką społeczną. W swoim portfolio ma filmy i reportaże dotyczące OzN, m.in. „Film dla Stasia”, „Jeden dzień dłużej” oraz „Dom Róży”. Z kolei na premierę czeka jej kolejna produkcja – „Ania z Piekielnika”.

Miłość, taniec i praca
Inauguracja cyklu odbyła się w przededniu Światowego Dnia Zespołu Downa. Tym samym spotkanie poświęcono tym osobom, a zaproszono Marię Kalisz i Jerzego Godawskiego. O nich Monika Meleń przygotowała reportaż „Zakochani… w tańcu” (https://www.youtube.com/watch?v=9RN3qXMUC8Q), który został zaprezentowany w NCK. Główni bohaterowie tworzą związek. Ponadto wspólnie występują na parkiecie, są mistrzami Polski w paratańcu sportowym w kategorii osób z niepełnosprawnością intelektualną. Spełniają się również w pracy zawodowej.

– Od ubiegłego roku jestem ambasadorką kampanii „Małopolska Ekonomia Społeczna – więcej dobra!” prowadzonej przez Województwo Małopolskie. Zależy mi na pokazywaniu OzN jako wartościowych pracowników, ludzi dobrych w czymś, bo w naszym społeczeństwie wciąż funkcjonują stereotypy i bariery – podkreśliła Monika Meleń.

Pomysłodawczyni cyklu chciała, żeby w trakcie każdego ze spotkań pojawiła się dodatkowa atrakcja. W tym przypadku był to pokaz tańca w wykonaniu mistrzowskiej pary. Publiczność mogła też obejrzeć fragmenty reportaży „Frytki story” i „Społeczna Kaffka” (https://www.youtube.com/watch?v=nQeDyo-Ac74), czyli produkcji opowiadających o pracy osób z zespołem Downa.

– O prowadzenie rozmów z naszymi bohaterami poprosiłam Marcina Ryszkę. On pokazuje, że osoba niewidoma może wiele osiągnąć, również na rynku pracy. Reportaże zapowiedziała Natalia Opoka. Ona jest aktywna zawodowo i marzy o tym, żeby być dziennikarką mając zespół Downa – dodała reżyserka reportaży i filmów.

Kolejne atrakcje
Ponadto w NCK została otwarta wystawa Oddziału Małopolskiego PFRON – „Życie jest podróżą”. Trafiły na nią prace nagrodzonych w XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”. Ich autorami są uczestnicy małopolskich WTZ, ŚDS I DPS. Od 21 marca wystawa znajduje się w Społecznej Kaffce. OM PFRON miał swoje stoisko, na którym promował programy i zadania Funduszu. Chętni mogli dowiedzieć się m.in. o Centrach informacyjno-doradczych dla osób z niepełnosprawnością (CIDON) czy wypożyczalniach technologii wspomagających dla OzN. W programie wydarzenia znalazł się też występ będący zapowiedzią 17. edycji Festiwalu Integracja Malowana Dźwiękiem w Bochni (22-24 maja).

– Na „Życie jest piękne!” zamierzam zapraszać co miesiąc. W kwietniu gościem będzie Wiktor Okrój. Jakiś czas temu zadzwonił do mnie i powiedział, że marzy o spotkaniu autorskim. Takim, jakie niedawno miała Ola Cichoń po wydaniu drugiego tomiku poezji –„Płyń”. Poszłam do NCK i zaproponowałam, że mogę zrobić cykl z moimi bohaterami – poinformowała Monika Meleń.

Wspomniany Wiktor Okrój jest autorem piosenek, który urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Na swoim koncie ma tomiki poezji, a w 2021 r. wydał swoją debiutancką płytę „To po prostu mój świat”. O jego talentach opowiada m.in. reportaż „Cześć, jestem Wiktor” (https://www.youtube.com/watch?v=YlkhYznaJzY), który zostanie zaprezentowany podczas spotkania w NCK.

– Ustalamy szczegóły kwietniowego wydarzenia. Już wiemy, że dodatkową atrakcją będzie koncert piosenek Wiktora. Jeszcze rozmawiamy, kto je zaśpiewa i to się wkrótce wyjaśni. Mam już pomysły na gości kolejnych spotkań – podsumowała pomysłodawczyni cyklu „Życie jest piękne!”.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 22.03.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również