Pacjenci wentylowani apelują do MZ o zawieszenie zarządzenia obniżającego taryfy
- 16.05.2022
1 maja weszło w życie zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia obniżające o 62 proc. koszty taryf dla pacjentów wymagających respiratoterapii nieinwazyjnej.
Wywołało to spore poruszenie wśród pacjentów, którzy domagają się od MZ zawieszenia zarządzenia NFZ. Ministerstwo zapewnia że mimo drastycznych obniżek taryf, pacjenci nie ucierpią.
Jednak chorzy, dla których respiratoterapia domowa jest narzędziem ratującym i przedłużającym życie nie rozumieją tej decyzji. Stanowią oni 80 proc z prawie 10 tys. chorych w Polsce i potrzebują od kilku do kilkunastu (i więcej) godzin na dobę dostępu do respiratora, by przeżyć i się nie udusić.
Ograniczenie środków finansowych na zakup respiratorów, koncentratorów tlenu oraz zatrudnienie zespołu specjalistów, którzy opiekują się chorymi w domach w konsekwencji doprowadzi do tego, że część chorych będzie musiała się leczyć w szpitalu, z dala od bliskich i rodziny, w którym nie zawsze jest wystarczająca liczba respiratorów, ponadto są narażeni na infekcje i pogorszenie stanu zdrowia. Nie mówiąc już o znacznie wyższych kosztach hospitalizacji.
Respiratoterapia domowa jest powszechnie stosowane we wszystkich rozwiniętych krajach i jest tańsza od leczenia szpitalnego.
tuk/, fot. freepik.com
Data publikacji: 16.05.2022 r.