Pacjentowi z niewydolnością serca wszczepiono urządzenie z funkcją bluetooth

fot. Szpital im. Przemienienia Pańskiego w Poznaniu

24 listopada br. w Szpitalu Klinicznym im. Przemienienia Pańskiego w Poznaniu po raz pierwszy w Polsce wszczepiono pacjentowi kardiowerter-defibrylator z funkcją stymulacji resynchronizującej z opcją transmisji danych w oparciu o technologię bluetooth. Układ Neutrino CRT (HF) zaimplantowano 67-letniemu pacjentowi z niewydolnością serca.

Dzięki funkcji komunikacji poprzez aplikację na smartfon urządzenie Neutrino CRT (HF) umożliwia pacjentowi łatwy zdalny kontakt z ośrodkiem prowadzącym. Zdaniem prof. Przemysława Mitkowskiego, kierownika Pracowni Elektroterapii Serca w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, to istotne dla poprawy bezpieczeństwa pacjenta, redukcji kosztów związanych z konsultacjami specjalistycznymi oraz obostrzeniami dotyczącymi ograniczeń w realizacji stacjonarnych kontroli urządzeń wszczepialnych związanych z epidemią COVID-19.

Jak zaznacza prof. Przemysław Mitkowski, kardiowertery-defibrylatory z funkcją stymulacji resynchronizującej to stosowana od wielu lat metoda terapii niewydolności serca. Wszczepiony układ Neutrino CRT (HF) posiada możliwość łatwiejszego niż dotąd przesyłania danych o pracy urządzenia w ramach telemonitoringu urządzeń wszczepialnych.

– Dotychczas, aby zrealizować transmisję danych z wszczepionego pacjentowi urządzenia, wymagane było posiadanie oddzielnego modemu – zewnętrznego urządzenia, które o określonej godzinie w nocy łączyło się z urządzeniem zaimplantowanym pacjentowi i transmitowało dane do centrum telemonitoringu w ośrodku prowadzącym. Pierwsze tego typu urządzenia wymagały podłączenia do sieci telefonii stacjonarnej. Od kilku lat do realizacji transmisji wystarczy sieć komórkowa, jednak w dalszym ciągu do przesłania danych jest potrzebne dodatkowe urządzenie. Kiedy pacjent na przykład gdzieś wyjeżdżał, a chciał, byśmy w ośrodku mieli kontrolę nad jego stanem, musiał zabierać ze sobą w podróż dodatkowe urządzenie. Było to w pewien sposób kłopotliwe. Wszczepiony w naszym ośrodku układ Neutrino CRT (HF) pozwala uniknąć tego problemu, ponieważ wykorzystuje do transmisji danych technologię bluetooth – wyjaśnia prof. Przemysław Mitkowski.

Dzięki komunikacji opartej na technologii bluetooth transmisja danych z urządzenia jest możliwa poprzez oprogramowanie zainstalowanie na smartfonie, który jest dostępny i używany coraz powszechniej. Jeśli pacjent zauważy u siebie niepokojące objawy (poczuje kołatanie serca czy uczucie słabości) może poprzez łatwą w użyciu aplikację praktycznie z każdego miejsca na świecie zainicjować transmisję i przekonać się, czy nie dzieje się nic niepokojącego. Jak zaznacza ekspert, wyróżnikiem nowego układu, w stosunku do modeli poprzednich generacji, jest możliwość uzyskania potwierdzenia wysyłki danych do ośrodka – poprzednie urządzenia nie miały możliwości potwierdzenia realizacji transmisji.

Jak podkreśla prof. Przemysław Mitkowski, transmisja danych z urządzenia Neutrino CRT (HF) do ośrodka prowadzącego jest odpowiednio zabezpieczona – dane o stanie pacjenta i pracy układu są bezpieczne. W obecnych realiach epidemii COVID-19 i dużego obciążenia ośrodków, pacjenci posiadający urządzenia wszczepialne są kontrolowani w trybie stacjonarnym standardowo raz na 6-12 miesięcy. W przypadku nowego urządzenia, nawet jeśli nie wystąpią niepokojące symptomy, zdalna kontrola urządzenia oparta na transmisji danych będzie odbywała się co trzy miesiące. W przypadku zdarzenia spełniającego kryteria istotnego klinicznie, transmisja będzie niemal natychmiastowa.

pr/, fot. Szpital im. Przemienienia Pańskiego w Poznaniu

Data publikacji: 25.11.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również