Padaczka tematem „Środy z Profilaktyką” NFZ

Padaczka to temat kolejnej „Środy z Profilaktyką”, przypadającej 15 lutego w ramach akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia. Padaczka jest jednym z najczęściej występujących schorzeń neurologicznych.

„W Polsce każdego roku występuje około 27 tys. nowych zachorowani. Padaczka może być rozpoznana w każdym wieku. Liczba chorych wciąż rośnie” – podaje NFZ.

Z raportu Narodowego Funduszu Zdrowia o zdrowiu wynika, że w 2021 r. udzielono co najmniej jedno świadczenie z rozpoznaniem głównym padaczki lub stanu padaczkowego u 266 tys. osób, a wartość tych świadczeń wyniosła 167,2 mln zł.

Na kanale YouTube Akademia NFZ (https://www.youtube.com/watch?v=hyXnjBaNFsQ&list=PLZ2X-9LnwIVEIyeStWSDV5c-nMvRKMaza&index=2) można zobaczyć film, w którym neurolog dr n. med. Agnieszka Meller mówi o objawach, przyczynach i leczeniu padaczki, odpowiada też na pytania: jak zachować się w trakcie ataku padaczki, czego nie należy robić w trakcie ataku epilepsji, kiedy wezwać pomoc, jakie są konsekwencje ataków, a także czy osoba chora na padaczkę może prowadzić samochód.

W ramach cyklicznej akcji „Środa z Profilaktyką” Narodowy Fundusz Zdrowia zajmuje się różnymi aspektami zdrowia.

Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji „Środa z Profilaktyką” są dostępne bezpłatnie na kanale YouTube Akademia NFZ, Facebooku Akademia NFZ i na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/. (PAP)

Danuta Starzyńska-Rosiecka, fot. freepik.com

Data publikacji: 15.02.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również