Przekazanie klucza do pawilonu
– Fakt, że się starzejemy, oznacza, że się prawidłowo rozwijamy. Społeczeństwo, w związku z tym, że jest coraz lepiej, żyje coraz dłużej. W związku z powyższym starsi ludzie wymagają coraz większej opieki, którą musimy im, także jako gmina, zapewnić. Badania pokazują, że w 2030 r. w Krakowie będzie ok. 85 tys. osób powyżej 75. roku życia – powiedział podczas uroczystości otwarcia Jacek Majchrowski.
To właśnie prezydent Krakowa był pomysłodawcą przekształcenia Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Krakowie w Miejskie Centrum Opieki. Jesienią ub.r. Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę ws. zmiany nazwy podmiotu leczniczego. Dzięki temu przy Wielickiej 267 mogło nastąpić poszerzenie zakresu usług świadczonych o pomoc informacyjną oraz ambulatoryjną.
– To jest pawilon w całości wybudowany w technologii pasywnej. Pierwszy tego typu budynek i o tak wielkiej powierzchni, sięgającej praktycznie 6 tys. m kw., który jest przeznaczony na potrzeby podmiotu leczniczego – podkreślił Łukasz Bartkowicz, zastępca dyrektora MCO ds. adm.-techn. Dodał, że zastosowane rozwiązania pozwalają na zminimalizowanie kosztów energii. Całość jest efektem czteroletniej pracy MCO pod kierownictwem dyrektora Janusza Czekaja, który był inicjatorem powstania tego pawilonu.
Nowoczesna placówka ma 4 kondygnacje, w tym jedną podziemną. Na parterze znajduje się oddział paliatywny, natomiast na pierwszym i drugim piętrze – oddział psychiatryczny. Są one wyposażone w ponad 120 łóżek. W odrębnej części budynku będzie rozwijana opieka dzienna.
W uroczystości otwarcia wzięli udział m.in. pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami Bogdan Dąsal oraz pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej Anna Okońska-Walkowicz. W gronie gości znaleźli się też dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w UMK Elżbieta Kois-Żurek, a także przewodniczący Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych i prezes Fundacji MATIO Paweł Wójtowicz.
Tekst i fot. Marcin Gazda
Data publikacji: 12.07.2019 r.