Pierwszy w Polsce Światowy Dzień Krwi Pępowinowej
- 15.11.2017
Pierwszy w Polsce Światowy Dzień Krwi Pępowinowej
15 listopada świętujemy World Cord Blood Day, czyli Światowy Dzień Krwi Pępowinowej. Tegorocznym, pierwszym obchodom tego dnia w Polsce, organizowanym przez Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM), towarzyszą przełomowe wieści z dziedziny medycyny.
Do chorób, w których leczeniu wykorzystywane są komórki macierzyste z krwi pępowinowej, dołączają choroby spektrum autyzmu oraz mózgowe porażenie dziecięce.
Krew pępowinową można zabezpieczyć tylko raz w życiu – podczas porodu. Dlatego ważne jest żeby przyszli rodzice uzyskali obiektywne i dokładne informacje na temat krwi pępowinowej, aby mogli świadomie podjąć decyzję o jej deponowaniu. Decyzja o ustanowieniu 15 listopada Światowym Dniem Krwi Pępowinowej wzięła swoje źródło w zrozumieniu, że niezbędna jest edukacja na poziomie globalnym. Jej inicjatorem jest Save the Cord Foundation, a polskim partnerem Polski Bank Komórek Macierzystych.
Od czasu, kiedy w 1988 roku we Francji dr Éliane Gluckman oraz dr Hal Broxmeyer przeprowadzili pierwsze przeszczepienie komórek macierzystych z krwi pępowinowej, na całym świecie odbyło się ponad 40 tys. takich operacji. Komórki macierzyste od 29 lat są standardową terapią w leczeniu ponad 80 ciężkich chorób. W świetle najnowszych badań klinicznych krew pępowinowa może pomóc dzieciom cierpiącym na mózgowe porażenie dziecięce oraz choroby spektrum autyzmu.
World Cord Blood Day to szczególny moment w roku, w którym naukowcy na sześciu kontynentach uczestniczą w wydarzeniach mających na celu upowszechnienie wiedzy na temat możliwości płynących z bankowania krwi pępowinowej. Dotychczasowe wyniki badań są spektakularne – w przypadku chorób spektrum autyzmu u dzieci, które miały podane komórki macierzyste wzmacniają się umiejętności społeczne, zwłaszcza rozwój mowy.
Działający od 15 lat Polski Bank Komórek Macierzystych to największy w Polsce bank komórek macierzystych pobierający krew pępowinową na cele publiczne i rodzinne. Sceptycy podważają sens rodzinnego bankowania krwi pępowinowej wskazując, że komórkami macierzystymi nie da się wyleczyć każdej choroby. Jednak postęp jaki dokonał się w ciągu ostatnich 15 lat rozwiewa te wątpliwości – komórki macierzyste nie tylko są powszechnie stosowane w hematologii, ale niosą nadzieje dzieciom chorym na całe spektrum chorób.
Info: Centrum Prasowe PAP, oprac. kat
Data publikacji: 15.11.2017 r.