Pies –  nie tylko towarzysz, ale opiekun

Specjalnie wyszkolone labradory pomogą w terapii osób z zespołem stresu pourazowego (PTSD), oraz cierpiącym na cukrzycę.  80 proc. wszystkich szkolonych na świecie psów pomagających osobom chorym i niepełnosprawnym to właśnie labradory.

Poznańska Fundacja na rzecz Osób Niewidomych Labrador – Pies Przewodnik na co dzień zajmuje się przygotowywaniem psów przewodników dla osób niewidomych i słabowidzących. Odpowiednio przygotowane doskonale uzupełniają też terapię osób z PTSD. Mogą też pomóc osobom z hipoglikemią.

Wyszkolone zwierzęta potrafią wyczuć obniżony poziom cukru we krwi, powiadomić o tym właściciela i przynieść mu lek. Potrafią o ok. 15 minut wcześniej wyczuć zbliżający się spadek poziomu cukru. Wtedy mogą podać przygotowaną wcześniej saszetkę z lekiem. Mogą też zaalarmować rodzinę, np. naciskając guzik alarmowy.

Potrafią również poznać zbliżający się atak paniki u osób z PTSD i, odwracając uwagę właściciela, mogą pomóc mu przezwyciężyć lęk. Psy szkoli się tak, by potrafiły rozpoznać odpowiednie symptomy i szybko zareagować. Pies jednak nie zastępuje leczenia, tylko je wspomaga.

Stara się odwrócić uwagę człowieka od stresującego zdarzenia, np. skacząc na niego i zajmując go sobą, powodując przerywanie ataku choroby u osoby z PTSD. Jeśli to jest atak związany z depresją, pies ma tulić się, łasić do człowieka; spowodować, żeby się nim zainteresował i oderwał od własnych myśli.

Przygotowywanie zwierzęcia do pracy w roli psa asystującego zaczyna się, gdy kończy on rok i może potrwać 5-7 miesięcy. Przedsięwzięcie jest unikatowe w skali kraju. W marcu br. członkowie fundacji mieli wyjechać na szkolenie do USA. Niestety pandemia pokrzyżowała im plany. Kilka dni przed terminem wylotu, wszystko musiało być odwołane.

Po długiej przerwie, z powodu pandemii, szkolenia psów w ramach tego projektu ruszają już jesienią.

Oprac. IKa, fot. pixabay.com

Data publikacji: 13.07.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również