Pilotażowy projekt rehabilitacji dla ozdrowieńców z COVID-19
- 21.10.2020
Szpital MSWiA w Głuchołazach wdraża pilotażowy w skali kraju i Europy program rehabilitacji osób po przebytej chorobie COVID-19 – powiedziała PAP Barbara Pawlos z NFZ w Opolu. Dla rekonwalescentów przygotowano już 60 łóżek.
Jako jedyny w kraju rozpoczął on wdrażanie specjalnego cyklu rehabilitacji dla pacjentów po przebytej chorobie COVID-19.
– Realizacja programu pilotażowego wynika z pilnej potrzeby rozpoczęcia kompleksowej rehabilitacji pulmonologicznej w celu pełnego powrotu do zdrowia pacjentów po przebyciu COVID-19. Pilotaż ma na celu przetestowanie programu rehabilitacji leczniczej dla osób po przebytej chorobie COVID-19, ukierunkowanego na remisję choroby, poprawę wydolności wysiłkowej i krążeniowej, sprawności oddechowej, siły mięśniowej i ogólnej sprawności fizycznej oraz wsparcie zdrowia psychicznego. Program jest finansowany w ramach środków przewidzianych w planie finansowym NFZ – powiedziała Pawlos.
Z pilotażu mogą skorzystać osoby, które przebyły COVID-19 i uzyskały skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego – może je wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, w tym lekarz POZ. Czas trwania rehabilitacji leczniczej wynosi maksymalnie 21 dni.
Ministerstwo Zdrowia zakłada, że program pilotażowy rehabilitacji leczniczej po przebytej chorobie COVID-19 potrwa dwa lata.
– Rehabilitacja opiera się na wykorzystywanych obecnie modelach fizjoterapii oddechowej. Kwalifikacja pacjentów do poszczególnych modeli zostanie przeprowadzona po testach wysiłkowych na ergometrze rowerowym lub na bieżni ruchomej albo też podczas 6-minutowego marszu. Procedura uwzględnia również duszność ocenianą według zmodyfikowanej skali Borga – wyjaśnia rzeczniczka NFZ w Opolu.
Zgłoszenia zainteresowanych rehabilitacją przyjmowane są telefonicznie w szpitalu MSWiA w Głuchołazach. (PAP)
Marek Szczepanik, fot. freepik.com
Data publikacji: 21.10.2020 r.