Pióro-drukarka 3D pozwalające chirurgom tworzyć implanty w trakcie operacji

Pióro-drukarka 3D pozwalające chirurgom tworzyć implanty w trakcie operacji

Nauka medyczna po raz kolejny zadziwia – australijscy uczeni stworzyli pióro „drukujące" w 3D ludzkie komórki macierzyste przy „ekstremalnie wysokiej przeżywalności". Narzędzie wykorzystuje hydrożelowy bio-tusz i w zamyśle ma być stosowane do budowy w trakcie operacji implantów dostosowywanych do indywidualnej charakterystyki organizmu danego pacjenta.

Za pióro odpowiedzialni są naukowcy z Centre of Excellence for Electromaterials (ACES), jak również chirurdzy-ortopedzi z St Vincent’s Hospital w Melbourne. Na chwilę obecną, taką czynność przeżywa 97 proc. wszystkich wykorzystywanych komórek. O ile biodrukarki były wykorzystywane już wcześniej do budowy tkanek, po raz pierwszy mamy do czynienia ze sprzętem który może zostać w teorii wykorzystany przez chirurga w trakcie operacji. Pióro wykorzystuje niewielkie źródło światła do zestalenia biotuszu, co sprawia, że ten od razu spełnia swoje funkcje.

Jak twierdzi Peter Choong, ordynator ortopedii w St Vincent’s Hospital, stworzenie technologii tego typu było możliwe jedynie dzięki współpracy lekarzy praktykujących i naukowców – ci pierwsi identyfikują problem, ci drudzy – szukają rozwiązania. Wraz z profesorem, dyrektorem ACES Gordonem Wallace’em, Chong stworzył, małe, lekkie i zaprojektowane ergonomicznie pióro.

Obecnie drugi egzemplarz pióra jest poddawany testom klinicznym. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i wynalazek doczeka się szerokiej implementacji, chirurdzy otrzymają narzędzie pozwalające na szybkie, ręczne tworzenie implantów chrząstek. Jest to istotne, zważywszy, że przed rozpoczęciem operacji wymagania dotyczące geometrii implantu zwykle nie są znane.

Info i grafika: digitaltrends.com
Data publikacji: 28.08.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również