Po pięćdziesiątce gry umysłowe online poprawiają intelekt
Gry umysłowe online poprawiają umiejętności intelektualne osób po pięćdziesiątce - wykazały badania opublikowane przez "Journal of Post-acute and Long Term Care Medicine".
Eksperyment, którym objęto prawie 7 tys. Brytyjczyków po 50. roku życia, przeprowadzili specjaliści Institute of Psychiatry, Psychology & Neuroscience King’s College London. Ochotnicy mieli przez co najmniej 10 minut ćwiczyć korzystając z gier umysłowych online, tak często jak tylko tego sobie życzą. Zadaniem osób z grupy kontrolnej było jedynie przeglądanie Internetu.
Próba trwała pół roku, patronowało jej BBC, Alzheimer’s Society oraz Medical Research Council. Gdy komputerowe polegały na rozwiązywaniu zadań o różnym stopniu trudności. Żadna z badanych osób w chwili jej rozpoczęcia nie wykazywała kłopotów z pamięcią ani obniżenia zdolności intelektualnych.
Badanie wykazało, że po 6 miesiącach w testach umysłowych lepiej wypadali ochotnicy, którzy regularnie, co najmniej pięć razy w tygodniu, korzystali z gier umysłowych online. U tych, którzy byli po 60. roku życia, przekładało się to na lepsze radzenie sobie z codziennymi czynnościami, takimi jak robienie zakupów i gotowanie.
Z badań tych wynika, że korzystanie z gier umysłowych przynosi wymierne efekty osobom po 50. roku życia. Wcześniej przeprowadzono podobny eksperyment u ludzi młodszych, jeszcze przed pięćdziesiątką, ale nie uzyskano u nich poprawy zdolności intelektualnych.
Specjaliści Institute of Psychiatry, Psychology & Neuroscience zamierzają teraz przeprowadzić podobne badania, ale w dłuższym okresie, by sprawdzić, czy korzystanie z gier umysłowych online zmniejsza ryzyko demencji lub przynajmniej opóźnia jej rozwój. (PAP)
zbw/ mki/
Data publikacji: 04.11.2015 r.