Po raz pierwszy pacjenci skorzystają w Łodzi ze zdalnej telerehabilitacji
- 12.12.2018
Po raz pierwszy pacjenci skorzystają w Łodzi ze zdalnej telerehabilitacji
Zdalna telerehabilitacja to nowa forma opieki nad pacjentami z problemami kardiologicznymi, którą zapewnia mieszkańcom z woj. łódzkiego Ośrodek Dziennej Rehabilitacji w Łodzi. Dzięki niej pacjent – zdalnie kontrolowany przez specjalistę – może ćwiczyć w miejscu zamieszkania.
O nowej formie opieki nad pacjentami wymagającymi rehabilitacji poinformował 11 grudnia łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Na Oddział Telererehabilitacji Hybrydowej, działający w Ośrodku Dziennej Rehabilitacji przy ul. Popioły w Łodzi, pacjenta może skierować lekarz z oddziału kardiologii, kardiochirurgii, chorób wewnętrznych oraz specjaliści z poradni kardiologicznej i rehabilitacyjnej.
Jak wyjaśniła rzeczniczka łódzkiego NFZ Anna Leder, kardiologiczna telerehabilitacja hybrydowa składa się z dwóch etapów. Pacjenta kwalifikuje do niej zespół terapeutyczny, który składa się z kardiologa, pielęgniarki lub technika elektroradiologii, fizjoterapeuty oraz psychologa.
– Pierwsza faza odbywa się w warunkach ośrodka lub oddziału dziennego i polega na ocenie ryzyka ewentualnych powikłań, które mogą wystąpić podczas rehabilitacji. Z tej wygodnej formy rehabilitacji mogą korzystać pacjenci stabilni klinicznie, którzy potrafią samodzielnie ocenić dolegliwości i objawy i zgłosić je osobie monitorującej telerehabilitację – podkreśliła Leder.
Dla każdego pacjenta – zależnie od jego stanu klinicznego – planuje się 24 indywidualne sesje treningowe. Podczas każdej z nich osoba rehabilitowana ćwiczy nie dłużej niż 60 minut.
– To nowoczesna i wygodna forma treningu, który podnosi wydolność fizyczną. Pacjenci nie muszą dojeżdżać na rehabilitację – to ważne dla osób spoza Łodzi – w porozumieniu z lekarzem ustalają optymalną formę wysiłku fizycznego i ćwiczą tak, jak lubią, np. uprawiają nordic walking. Samodzielne ćwiczenia są bezpieczne, bo zdalnie kontrolowane przez ekspertów z ośrodka – podkreśliła Leder.
Według rzeczniczki NFZ w ostatnim czasie w Łódzkiem zwiększyła się dostępność związanych z rehabilitacją świadczeń zdrowotnych. Od listopada na liście placówek o tym profilu pojawiły się trzy nowe poradnie, m.in. w powiecie brzezińskim dla najciężej chorych udało się zapewnić dostęp do fizjoterapii domowej.
Łódzki NFZ dokupił także świadczenia w nowym Oddziale Rehabilitacji Kardiologicznej Dziennej – w Centrum Medycznym Szpital Świętej Rodziny w Łodzi. Umowy z nowymi placówkami podpisano do końca 2021 r.(PAP)
Agnieszka Grzelak-Michałowska, fot. pixabay.com
Data publikacji: 12.12.2018 r.