„Pociąg Marzeń” zabrał dzieci nad morze

Dzięki wielu instytucjom, firmom i przedsiębiorstwom udało się zabrać dzieci i młodzież z Domu Kulejących Aniołów w Pszczynie na wymarzone wakacje. Stowarzyszenie wzięło udział w „Pociągu Marzeń”, czyli specjalnej akcji „Dziennika Zachodniego”. Dzieci z niepełnosprawnością intelektualną pojechały we wrześniu do Rewala.

Dom Kulejących Aniołów prowadzony przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną z Piaska koło Pszczyny wziął udział w „Pociągu Marzeń”, akcji „Dziennika Zachodniego”, której celem było wsparcie najbardziej potrzebujących dzieci. Dzięki wielu darczyńcom – firmom, przedsiębiorstwom, instytucjom udało się zebrać ponad 60,6 tys. zł. Podopieczni pszczyńskiego ośrodka wybrali się we wrześniu do Rewala, do ośrodka wypoczynkowego Perła.

Wynajętym autokarem w sumie pojechało blisko 50 osób. To były dzieci, młodzież i ich opiekunowie. Była piękna pogoda, można się było kąpać w morzu i wrócili naładowani pozytywną energią. Podczas wyjazdu nie obyło się bez dodatkowych atrakcji. Zwiedzili Kołobrzeg, Kamień Pomorski, Niechorze, była wycieczka statkiem, wąskotorówką. Mieli więc okazję popłynąć w rejs statkiem Santa Maria w, podczas którego poczuli się jak prawdziwi żeglarze. Wszystkim uczestnikom sprawiło to wiele radości. Drugą wycieczką był wyjazd do Kamienia Pomorskiego, gdzie zwiedzili katedrę pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela.

Dzieci miały zajęcia z animatorami, co drugi dzień dyskotekę, przygotowano teatrzyk. Najważniejsze jest to, że wróciły radosne, wypoczęte, można też było spokojnie, bez wiecznego pośpiechu, porozmawiać. Atmosfera była świetna.

Ośrodek był położony tuż nad morzem, przystosowany do osób z niepełnosprawnością. Niestety, tylko garstka rodziców dostała dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego. A bez wsparcia nie są w stanie zorganizować dzieciom takiego wyjazdu.

Dom pszczyńskiego stowarzyszenia działa od stycznia 2018 roku. Jest idealny, z placem zabaw, siłownią, warzywniakiem, rabatkami, miejscami na odpoczynek pod chmurką, tonący w zieleni. Z zajęć korzysta codziennie około 100 osób, od trzeciego do 65. roku życia z powiatu pszczyńskiego, bielskiego i oświęcimskiego.

Działa tutaj Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy oraz świetlica środowiskowa. Na ośrodek potocznie zaczęto mówić Dom Kulejących Aniołów.

Co ciekawe, cześć środków, które stowarzyszenie otrzymało z „Pociągu Marzeń” zostanie przeznaczone na zajęcia dla tych dzieci, które nie mogły wyjechać nad morze.

Są na przykład podopieczni leżący, którzy nie mogą skorzystać z takich wyjazdów. Postanowiono, że to wczasy przyjadą do nich. Zamówiono dla nich atrakcje, takie jak planetarium, przyjadą do nich animatorzy, żeby poprowadzić zajęcia.

Zobacz galerię…

Ewa Maj, fot. PSONI Pszczyna

Data publikacji: 27.10.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również