#Guttmanny 2023 ruszyły!

Od 20 października można zgłaszać kandydatury w 5. Plebiscycie Polskiego Komitetu Paralimpijskiego na Sportowca Roku #Guttmanny2023. Statuetki im. Sir Ludwiga Guttmanna czekają na najlepszego sportowca, trenera, organizację, wydarzenie, a także po raz pierwszy nagrodzimy drużynę roku. Pierwszy etap Plebiscytu potrwa do 3 listopada.

Zwycięzca Plebiscytu otrzyma statuetkę imienia Sir Ludwiga Guttmanna – twórcy igrzysk paraolimpijskich – wykonaną z brązu i zaprojektowaną przez Andrzeja Renesa. Gala Finałowa plebiscytu #Guttmanny2023 będzie również okazją do świętowania jubileuszu 25-lecia Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Wydarzenie odbędzie się 4 grudnia 2023 roku.

Plebiscyt składa się z trzech etapów. W pierwszym zgłaszani są kandydaci. Spośród nich Kapituła Plebiscytu wybierze nominacje w czterech kategoriach: sportowiec – 20 osób, trener/trenerka – 5 osób, organizacja sportowa – 5 organizacji, wydarzenie sportowe – 5 wydarzeń, drużyna roku – 3 drużyny. Ostateczna walka o zwycięstwo w plebiscycie rozegra się w trzecim etapie, który rozpocznie się 17 listopada. O zwycięstwie zdecydują zsumowane głosy Kapituły i internautów.

Szymon Sowiński

Szymon Sowiński

Ubiegłoroczny Plebiscyt wygrał Szymon Sowiński (ZSR Start Zielona Góra).
– Dziękuję Kapitule – że zauważyliście moje sukcesy, a za to, że to wszystko dalej trwa, dziękuję sponsorom – mówił bezpośrednio po odebraniu nagrody Szymon Sowiński. –  Uśmiecham się też do mojej żony – to dzięki niej jestem w miejscu, w którym jestem. Ta statuetka nie jest tylko moją statuetką – tak naprawdę wiele osób pracuje na to, bym mógł tu dzisiaj z Państwem stanąć. Dziękuję przede wszystkim za głosy, otrzymałem ich bardzo wiele. Dziękuję też trenerowi Markowi Marusze – to on zaraża nas zawsze uśmiechem, jest do nas pozytywnie nastawiony, a nasze sukcesy odzwierciedlają ducha w strzelectwie.

Pozostali ubiegłoroczni zwycięzcy to:
Trener 2022 Roku – Andrzej Ochal, trener reprezentacji Polski w paratenisie stołowym
Wydarzenie 2022 Roku – 50. Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski w Szczecinie
Organizacja 2022 Roku – Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”
Nagroda Specjalna 2022 Roku/Guttmann Honorowy – Zenon Jaszczur
Nagroda Specjalna 2022 Roku/Mecenas Sportu Paraolimpijskiego – Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A.
Nagroda Specjalna 2022 Roku/Przyjaciel Sportu paraolimpijskiego – Michał Pol

Organizatorem #Guttmanny2023 jest Polski Komitet Paraolimpijski. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął minister sportu i turystyki – Kamil Bortniczuk. Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio.

Info i fot. PKPar

Data publikacji: 27.10.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również