Podsumowanie roku w onkologii – Onkologiczna TOP Dziesiątka 2017
- 19.12.2017
Podsumowanie roku w onkologii - Onkologiczna TOP Dziesiątka 2017
Już po raz czwarty redakcja portalu onkologicznego zwrotnikraka.pl przygotowała plebiscyt Onkologiczna TOP Dziesiątka 2017. W jego ramach wyróżniono najciekawsze projekty, inicjatywy oraz trendy związane z tematyką onkologiczną w mijającym roku.
1. Nowe leki onkologiczne w refundacji
Rok 2017 przyniósł ważne wiadomości dla pacjentów onkologicznych w kontekście dostępu do nowoczesnego leczenia. Do refundacji wprowadzono kilka innowacyjnych leków m.in. Pixuvri, Imbruvica, Tagrisso, Xtandi, Xofigo i Zytiga.
2. Białostockie Centrum Onkologii
Nowa dyrektorka BCO Magdalena Borkowska od kilku miesięcy wdraża własną wizję nowoczesnego i przyjaznego ośrodka medycznego pod hasłem „Jesteśmy dla ciebie”. Wernisaż prac pacjentów, szpitalne Mikołajki, kampania edukacyjna #WykurzRaka, akcja „Jesienne metamorfozy” – to tylko kilka przykładów inicjatyw w tym szpitalu.
3. Remont poczekalni w Warszawskim Centrum Onkologii
Warto wyróżnić remont generalny poczekalni przy wejściu D w warszawskim Centrum Onkologii-Instytut. Do tej pory było to miejsce ciemne i ponure, które nie napawało optymizmem. Dzięki zaangażowaniu fundacji Rak’n’Roll udało się przeprowadzić gruntowną renowację.
4. Kampania edukacyjna „Zdiagnozuj szpiczaka”
W mijającym roku portal hematoonkologia.pl zorganizował kampanię edukacyjną „Wczesna diagnostyka szpiczaka plazmocytowego w Polsce”. W jej ramach powstała strona www.zdiagnozuj-szpiczaka.pl na której udostępniono materiały edukacyjne dla pacjentów oraz specjalistów.
5. „Rak Płuc” – grupa wsparcia na Facebooku
Chorych poszukujących kontaktu z innym pacjentami onkologicznymi zachęcamy do zapoznania się z nową grupą wsparcia „Rak Płuc” utworzoną na portalu Facebook. Imponująca jest otwartość, życzliwość i bezinteresowne wsparcie jakiego udzielają sobie członkowie tej społeczności.
6. Centrum Onkologii w Bydgoszczy
Jeden z najbardziej renomowanych krajowych ośrodków onkologicznych. W tym roku bydgoski ośrodek zasłynął m.in. wykonaniem innowacyjnego zabiegu PIPAC, czyli dootrzewnowej chemioterapii podciśnieniowej aerozolem.
Centrum Onkologii w Bydgoszczy uzyskało w 2017 roku Certyfikat Breast Cancer Unit (BCU).
7. Jasna godzina – Dziennik życia i umierania
27 września 2017 roku odbyła się premiera polskiego wydania książki Niny Riggs pod tytułem „Jasna godzina. Dziennik życia i umierania”.
Błyskotliwa, rozbrajająco zabawna i głęboko poruszająca historia, która uczy jak kochać każdego dnia – nawet kiedy coś idzie nie tak. To książka o spojrzeniu śmierci prosto w twarz, a także niezwykle udana próba pogodzenia się z losem. Swoisty balsam dla duszy i forma modlitwy.
8. Kampania edukacyjna Servier – Wyłącz Raka!
Wyrazista kampania profilaktyczno-edukacyjna, której nadrzędnym celem jest promocja profilaktyki przeciwnowotworowej. Pierwsza edycja akcji została poświęcona tematyce raka jelita grubego.
W ramach ogólnopolskiego projektu uruchomiono serwis internetowy www.wylaczraka.pl, a w trasę po Polsce wyruszył ONKOBUS.
9. Europejskie Centrum Zdrowia Otwock
Krioablacja nowotworów, hipertermia skojarzona z radioterapią, procedura HIFU, kardioonkologia i chemoembolizacja – to tylko niektóre innowacyjne procedury oferowane pacjentom Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock. Szpital specjalizuje się w nowoczesnym leczeniu nowotworów.
Od początku grudnia Oddziałem Onkologii Klinicznej Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock kieruje prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik.
10. GLG Pharma – w oczekiwaniu na postęp w leczeniu potrójnie negatywnego raka piersi
Jest nadzieja dla pacjentek zmagających się z potrójnie negatywnym rakiem piersi. GLG Pharma – polska biotechnologiczna spółka (zależna) – pracuje nad nową terapią w tym wymagającym obszarze terapeutycznym. Głównym celem projektu TNBC jest opracowanie leku onkologicznego w oparciu o innowacyjne inhibitory białka STAT3.
Info i więcej na portalu onkologicznym www.zwrotnikraka.pl, oprac. kat
Data publikacji: 19.12.2017 r.