Polscy seniorzy tracą więcej niż tylko słuch. Rusza akcja bezpłatnych badań

Odsetek seniorów cierpiących na problemy ze słuchem jest alarmujący. Boryka się z nimi aż 51 proc. Polaków po 60. roku życia, a większość z nich pierwszy raz udaje się na wizytę do specjalisty dopiero po 65. roku życia. To efekt braku świadomości, że im wcześniej zaczniemy się badać, tym większa szansa na uniknięcie problemów w przyszłości, a także przekonania, że na wizytę u specjalisty trzeba bardzo długo czekać. Tymczasem badanie słuchu możemy wykonać właściwie bez kolejki, a szybsze wykrycie problemów przełoży się na poprawę ogólnego stanu naszego zdrowia. W ramach zachęcania seniorów do diagnostyki w salonach Amplifon w całej Polsce ruszył „Miesiąc Dobrego Słuchu” – w marcu będą mogli oni skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych.

Badania profilaktyczne nie są w zwyczaju Polaków – z opublikowanego STADA Health Report 2023 wynika, że 62 proc. z nas nie wykonuje żadnych z nich. Skoro mamy problem z profilaktyką, nie powinno dziwić, że badanie słuchu nie wydaje się dla wielu z nas priorytetowe. Aż 60 proc. seniorów zapytanych w ramach badań przeprowadzonych przez IQS na zlecenie marki Amplifon, przyznało, że nie badało słuchu od 3 lat albo dłużej.

– Jedną z przyczyn problemów ze słuchem jest brak świadomości, jakie zagrożenia płyną z zaniedbania słuchu i związany z tym niski poziom diagnostyki. Oczywiście z wiekiem funkcjonowanie naszego organizmu się zmienia, jednak nie oznacza to, że mamy odpuszczać badania profilaktyczne – zaznacza Katarzyna Kowalczyk, dyplomowany protetyk słuchu i kierownik oddziału w Amplifon. – Ubytek słuchu narasta stopniowo, nie jest objawem, który widzimy z dnia na dzień. Skoro nic się nie dzieje, to po co się badać – takie podejście to także jedna z przyczyn niskiej częstotliwości badań profilaktycznych – dodaje.

W badaniu IQS cierpiący na problemy ze słuchem przyznają, że skutki swoich dolegliwości odczuwają w codziennym życiu. Najczęściej wskazują na trudności podczas oglądania telewizji lub słuchania muzyki (56 proc.), problemy w ogólnej komunikacji z otoczeniem (55 proc.), podczas załatwiania spraw urzędowych i kontaktów z najbliższymi (po 46 proc.) czy problemy z funkcjonowaniem w życiu codziennym np. zrobieniem zakupów (44 proc.).

Polak mądry po szkodzie
Ubytek słuchu może powodować dolegliwości wpływające na ogólny stan zdrowia, samopoczucie i komfort życia. Aż 30 proc. z osób niedosłyszących, przebadanych w ramach Eurotrak Poland 2023, wskazało, że ubytek słuchu może się w ich przypadku łączyć z depresją, 26 proc. deklarowało zaburzenia snu, 17 proc. wysokie ciśnienie krwi, a 14 proc. problemy z widzeniem. Ciekawiej sytuacja wygląda wśród osób noszących aparaty słuchowe. Aż 61 proc. z nich przyznało, że cieszyłoby się lepszą kondycją psychiczną, a 55 proc. aktywniejszym życiem towarzyskim, gdyby wcześniej zadbało o zdrowie swoich uszu. Warto jednak zaznaczyć, że kłopoty ze słuchem to nie tylko domena polskich seniorów, a problem globalny. Szacuje się, że do 2050 roku dolegliwości słuchu mogą dotknąć niemal 2,5 miliarda ludzi na całym świecie, z czego ponad 700 mln będzie wymagało stałego leczenia.

– Problemy ze słuchem będą dotyczyły coraz większej części populacji – jesteśmy po prostu społeczeństwem, które z roku na rok starzeje się coraz bardziej. To ważne, żeby utrzymać ludzi w jak najlepszej kondycji psychofizycznej. Odpowiednia dbałość o narząd słuchu wyraża się w badaniach profilaktycznych i diagnostyce. Teraz wszyscy seniorzy będą mieli szansę na bezpłatne badania w ramach akcji >Miesiąc Dobrego Słuchu< – wskazuje Dominika Dziewa – dyplomowany protetyk słuchu z firmy Amplifon.

W marcu we wszystkich gabinetach Amplifon w całej Polsce seniorzy mogą skorzystać z bezpłatnych badań słuchu w ramach akcji „Miesiąc Dobrego Słuchu”.

Info: Amplifon / PAP MediaRoom

Data publikacji: 07.03.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również