Pokaż się – badanie sytuacji niewidomych i niedowidzących osób LGBT+ w Polsce

Od grudnia 2023 do marca 2024 roku Kolektyw Śląsk Przegięty przeprowadza badania dotyczące sytuacji niewidomych i niedowidzących osób LGBT+ w Polsce. Badanie ma na celu rozpoznanie potrzeb i problemów osób LGBT+ z niepełnosprawnością wzroku. Pozwoli nam to przygotować grunt pod działania odpowiadające na konkretne potrzeby tej grupy. Naszym celem jest udostępnianie kultury queerowej osobom niewidomym i niedowidzącym.

Wyniki badania zostaną upowszechnione w publikacji podsumowującej projekt „Pokaż się” na początku 2025 r.

Jeśli jesteś niewidomą lub niedowidzącą osobą LGBT+ i chcesz wziąć udział w badaniu, możesz to zrobić na dwa sposoby.
1. Pierwszy to wypełnienie anonimowej ankiety, która znajduje się pod tym linkiem (formularz Google): https://bit.ly/badanie-pokaz-sie
2. Drugi to rozmowa telefoniczna lub przez WhatsApp: możesz zadzwonić lub napisać wiadomość na numer 503 390 944. Osoba prowadząca badania umówi z Tobą dogodny termin na rozmowę. Udział w badaniu zajmie nie więcej niż 30 minut. Zapewniamy pełną anonimowość.

Jeśli znasz niewidomą lub niedowidzącą osobę LGBT+ – zaproś ją do udziału w badaniu.

Więcej informacji o projekcie „Pokaż się” oraz działalności Śląsk Przegięty znajdziecie na kanałach Śląska Przegiętego w mediach społecznościowych (facebook, instagram). Organizatorem wydarzeń jest Śląsk Przegięty, działający od ponad 5 lat kolektyw artystyczno-badawczy. Projekt uzyskał wsparcie finansowe ILGA-Europe.

Kontakt w sprawie pytań: Paweł Świerczek, Natalia Kaniak, Bartek Sołtysik – mailowo: slaskprzegiety@gmail.com

Opis grafiki
Na zielonym tle w środku grafiki znajduje się biało-niebieski kwiat. Na tle kwiatu jest napisane wielkimi literami: Pokaż się. Pod spodem znajduje się cytat:
„Według danych GUS w Polsce żyje około 1,8 miliona osób niewidomych i niedowidzących. Jeśli założymy, że podobnie jak w przypadku reszty społeczeństwa, przynajmniej 5% z nich to osoby LGBT+, mamy grono prawie 100 tysięcy, o sytuacji których wiemy bardzo niewiele.”

Na dole grafiki znajduje się logo Śląska Przegiętego: dwa górnicze młoty obrócone do góry nogami – jeden szeroki, drugi wąski.

Info i grafika: Kolektyw Śląsk Przegięty

Data publikacji: 06.03.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również