Polskie Towarzystwo Suicydologiczne i PZU uruchamiają platformę internetową dla osób w kryzysie

Platformę internetową „Życie warte jest rozmowy” uruchamia Polskie Towarzystwo Suicydologiczne we współpracy z PZU. Serwis skierowany jest m.in. do osób w kryzysie, które są po próbach samobójczych i do ich bliskich.

– Codziennie w Polsce 15 osób odbiera sobie życie, a 225 próbuje to zrobić. Każde samobójstwo i próba samobójcza wpływa na średnio 20 osób z najbliższego otoczenia – wskazało w komunikacie PZU.

Platforma internetowa „Życie warte jest rozmowy” ma odpowiadać na potrzeby osób, które myślą o samobójstwie lub podejmowały już takie próby. Otrzymają one dostęp do wiedzy, wskazówek, jak radzić sobie z kryzysem, a także możliwość napisania wiadomości online do specjalistów. Wsparcie mają otrzymać też ci, którzy chcą pomóc bliskim będącym w kryzysie lub po próbie samobójczej.

Projekt finansowany jest z funduszu prewencyjnego PZU.

Według dyrektora ds. prewencji w PZU Roberta Lubańskiego firma chce przez swoją działalność prewencyjną nie tylko „zapobiegać wypadkom komunikacyjnym, w życiu codziennym, zakładach pracy, ale także dbać o kondycję fizyczną i psychiczną Polaków”. – To szczególnie istotne w czasach pandemii, która uświadomiła nam wszystkim, jak ważne jest zdrowie, także psychiczne – dodał.

Lubański wskazał, że treści merytoryczne w serwisie koordynuje Interdyscyplinarny Zespół Profilaktyki Zachowań Samobójczych. – Mamy nadzieję, że serwis będzie pomocny dla osób w kryzysie i ich bliskich, a uratowanie choćby jednego życia będzie dla nas ogromnym sukcesem – podkreślił.

Platforma „Życie warte jest rozmowy” podzielona jest na dwie części: „Strefę wiedzy” i „Strefę pomocy”. Ze „Strefy pomocy” mogą skorzystać osoby w kryzysie lub ich bliscy. Znajdą się w niej treści pomagające przezwyciężyć kryzys – vlogi pomocowe, animacje i wskazówki.

W „Strefie pomocy” można będzie napisać do specjalisty, który udzieli odpowiedzi w ciągu maksymalnie trzech dni. – Po pomoc mogą zwracać się zarówno osoby z myślami samobójczymi, jak również ich bliscy, a w przypadku dzieci i młodzieży − rodzice i nauczyciele, którzy chcą wesprzeć podopiecznych w trudnej sytuacji – przekazano.

W serwisie znajdzie się także narzędzie ułatwiające znalezienie bezpłatnej konsultacji w najbliższej okolicy.

– Dzięki rocznej pracy naszych specjalistów udało nam się stworzyć wyszukiwarkę miejsc w całej Polsce, w których można znaleźć bezpłatną pomoc psychiatryczną, psychologiczną i prawną. Nasze narzędzie pozwala filtrować informacje na podstawie kryteriów miejsca zamieszkania, wieku oraz tego, czy dana pomoc jest całodobowa, czy dostępna w określonych godzinach – podkreślił kierownik projektu dr Halszka Witkowska z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.

Z kolei w zakładce „Strefa wiedzy” znajdą się treści pozwalające lepiej zrozumieć problematykę zachowań samobójczych, m.in. artykuły polskich i zagranicznych naukowców, poradniki, statystyki, rozmowy z ekspertami, a także podcasty z udziałem osób, które pokonały kryzys. W tej części można będzie również zapoznać się z najczęstszymi stereotypami dotyczącymi samobójstw w zestawieniu z podważającymi je faktami.

Platforma internetowa „Życie warte jest rozmowy” jest pod adresem www.zwjr.pl. (PAP)

Iwona Pałczyńska

Data publikacji: 07.06.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również