Pompy insulinowe dla małych pacjentów z Ukrainy leczonych w Lublinie

Dziecięcemu w Lublinie, gdzie leczone są dzieci z Ukrainy chorujące na cukrzycę. Sprzęt o wartości ok. 150 tys. zł sfinansował UNICEF. Obecnie pod opieką placówki znajduje się ponad 50 małych uchodźców z cukrzycą.

O przekazaniu pomp insulinowych dla szpitala dziecięcego w Lublinie poinformowano w czasie środowej konferencji prasowej. Sprzęt zakupiony z funduszy UNICEF trafi do dzieci uchodźców z Ukrainy leczonych w oddziale pediatrii, endokrynologii i diabetologii.

Jak poinformowała lekarz kierujący oddziałem pediatrii, endokrynologii i diabetologii prof. Iwona Beń-Skowronek obecnie pod opieką specjalistów z poradni znajduje się 56 dzieci z cukrzycą, z czego u trojga rozpoczęto już terapię za pomocą pompy insulinowej. Wyjaśniła, że niektóre dzieci były już leczone na Ukrainie z powodu cukrzycy typu 1, ale powodu działań wojennych często leczenie prowadzone było przy pomocy penów i klasycznej insulinoterapii.

Profesor dodała, że u części dzieci zachorowanie na cukrzycę wystąpiło już po przyjeździe do Polski, zwracając uwagę, że cukrzyca jest często ujawniana w stanie dużego stresu, a ostatnie miesiące były dla dzieci z Ukrainy źródłem bardzo trudnych doświadczeń. „W naszym ośrodku dzieci są przestawiane na intensywną insulinoterapię przy pomocy insulin analogowych i mają proponowane leczenie pompą insulinową. Nowoczesne sposoby terapii i monitoringu glikemii pozwolą im na dobre wyrównanie choroby wymagającej stałej podaży insuliny, a tym samym znacznie opóźnią wystąpienie ewentualnych powikłań” – podkreśliła prof. Beń-Skowronek.

Zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych Monika Lipińska przypomniała, że Urząd Miasta współpracuje z UNICEF od czerwca ubiegłego roku. Porozumienie przewiduje przekazanie miastu blisko 19 mln zł w formie gotówkowej i darów rzeczowych ma rzecz wsparcia uchodźców przebywających w Lublinie, jak i pozostałych mieszkańców Lublina.

„Priorytetem jest obszar zdrowia, bo zdrowie najmłodszych jest wartością największą, stąd ogromnie cieszy nas, że dzisiaj możemy mówić o konkretnej pomocy skierowanej do klinicznego szpitala dziecięcego. Pompy insulinowe, które zostały sfinansowane przez UNICEF na pewno będą bardzo pomocne” – wyraziła wdzięczność zastępca prezydenta Lublina. Koszt zakupu 20 pomp wyniósł ok. 150 tys. zł.

Jednym z ukraińskich pacjentów, który otrzymał nowoczesne urządzenie jest 8-letni Dawid. „Synek choruje od trzech lat na cukrzycę. Zbieraliśmy pieniądze na taką pompę, ale zaczęła się wojna i oszczędności się skończyły. Kiedy przyjechaliśmy do Lublina trafiliśmy pod opiekę tutejszego szpitala. Bardzo chciałam rozpocząć w Polsce pracę, ale nie było to możliwe, bo Dawid nie może sam sobie podawać insuliny. Pani doktor powiedziała, że w takiej sytuacji pomogłaby właśnie pompa insulinowa” – powiedziała Iryna, matka chłopca.

„Czuje się bardzo dobrze. Pochodzę z Odessy. W Lublinie mi się podoba, mam kolegę Witolda” – dodał 8-latek.

Podczas konferencji poinformowano, że od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę w szpitalu dziecięcym w Lublinie leczonych było ok. 4 tys. pacjentów z Ukrainy.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie to największa w regionie lecznica dla dzieci. Rocznie hospitalizuje ponad 30 tys. pacjentów. Jest tu m.in. centrum urazowe dla dzieci, stacja dializ, oddział hematologii, onkologii i transplantologii dziecięcej.(PAP)

Gabriela Bogaczyk, fot. freepik.com

Data publikacji: 01.03.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również