Ponad 13 milionów dzieci nie otrzymało żadnego szczepienia zanim jeszcze pandemia COVID-19 wstrzymała program szczepień – alarmuje UNICEF

Gdy świat niecierpliwie czeka na szczepionkę przeciw COVID-19, pandemia koronawirusa dociera do kolejnych regionów i państw. Jednym ze skutków pandemii jest wstrzymanie programów rutynowych szczepień. Większość krajów zawiesiła masowe kampanie szczepień przeciw polio, a w 25 krajach przełożono szczepienia przeciwko odrze. Życie milionów dzieci jest zagrożone, alarmuje UNICEF w rozpoczynającym się Światowym Tygodniu Szczepień.

Nawet przed pandemią COVID-19, każdego roku 20 milionów dzieci poniżej 1. roku życia nie otrzymywało szczepień przeciwko odrze czy polio. W 2019 r. ponad 13 milionów najmłodszych dzieci nie otrzymało żadnej szczepionki. Większość tych dzieci żyje w krajach z bardzo słabym systemem opieki medycznej. Biorąc pod uwagę obecną sytuację, w 2020 roku i w kolejnych latach możemy się spodziewać katastrofalnych w skutkach epidemii.

Dobrym przykładem jest odra. Według danych UNICEF, w latach 2010-2018 około 182 mln dzieci nie otrzymało pierwszej dawki szczepionki przeciwko odrze. Wynika to z faktu, że globalnie stan zaszczepienia pierwszą dawką przeciw odrze wynosi zaledwie 86 proc. Odsetek zaszczepionych powinien wynosić 95 proc., aby zapobiegać epidemiom tej choroby. Najgorsza pod tym względem jest sytuacja w Etiopii, Demokratycznej Republice Konga, Afganistanie, Czadzie, Madagaskarze i Ugandzie. Rosnąca liczba niezaszczepionych dzieci doprowadziła w 2019 r. do stanu alarmowego także w krajach bogatych, takich jak USA, Wielka Brytania czy Francja.

Oprócz odry, w wielu regionach świata dzieci nie otrzymują także innych szczepień: na błonicę, tężec, krztusiec czy polio. W Azji Południowej około 3,2 mln dzieci nie otrzymało żadnego szczepienia w 2018 r. Z kolei w Afryce Wschodniej i Południowej, liczba niezaszczepionych dzieci jest stała niemal od dekady i wynosi około 2 mln. Dodatkowo, oba regiony walczą obecnie z COVID-19.

UNICEF dostarcza szczepionki do miejsc, gdzie wybuchła epidemia, a także współpracuje z rządami państw, aby uzupełnić zasoby podstawowych szczepionek. Przykładowo, w Demokratycznej Republice Konga UNICEF dostarcza szczepionki i sprzęt ochronny, aby kontynuować szczepienia w regionie Kiwu, gdzie od 1 stycznia odnotowano ponad 3 tysiące przypadków odry. Z kolei do Ugandy organizacja dostarczyła niemal 4 mln dawek szczepionki przeciw polio, aby zaszczepić niemal milion dzieci poniżej 1. roku życia. Dzieci otrzymają trzy dawki szczepionki zanim ukończą 12 miesięcy.

Podczas, gdy świat opracowuje i testuje szczepionki przeciw COVID-19, UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi apeluje do rządów państw i darczyńców, aby:

  • kontynuowali programy szczepień przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa personelowi medycznemu i społecznościom lokalnym,
  • rozpoczęli zwiększanie skali szczepień, aby dotrzeć do każdego dziecka, jak tylko pandemia koronawirusa ustanie,
  • wsparli finansowo programy szczepień,
  • zapewnili, że szczepionka przeciwko COVID-19 dotrze do najbardziej potrzebujących osób, jak tylko będzie gotowa.

Każdy może wesprzeć programy szczepień UNICEF. UNICEF w Polsce prowadzi wirtualny sklep z produktami humanitarnymi, które dostarcza do najbardziej potrzebujących dzieci na świecie. W programie „Prezenty bez Pudła” można przekazać darowiznę m.in. na zakup szczepionek przeciwko odrze, tężcowi, gruźlicy czy polio. Pomoc jest realna, ponieważ zakupione przez darczyńców produkty UNICEF wysyła tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Więcej informacji na prezentybezpudla.pl.

###

Każdego roku, w ostatnim tygodniu kwietnia obchodzony jest Światowy Tydzień Szczepień. Celem obchodów tego tygodnia jest promowanie szczepień i podkreślanie ich znaczenia dla zdrowia publicznego.

Fakty dotyczące szczepień:

  • Każdego roku UNICEF szczepi prawie połowę dzieci na świecie.
  • W 2018 r. około 86 proc. dzieci poniżej 1. roku życia zostało w pełni zaszczepionych przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi.
  • Szacuje się, że dzięki szczepieniom przeciw odrze w latach 2000-2018 uratowano życie 23,2 mln dzieci.
  • Do lipca 2019 r. tężec matek i noworodków, który jest wyjątkowo zabójczy dla nowo narodzonych dzieci, został wyeliminowany na całym świecie, z wyjątkiem 12 krajów.
  • Do 2026 r. miliard ludzi w Afryce zostanie zaszczepionych przeciwko żółtej febrze – prawie 50 proc. z nich to dzieci poniżej 15. roku życia.
  • Tylko 2 kraje odnotowały przypadki polio w 2019 r.
  • 1,5 miliona zgonów można by uniknąć, jeśli zwiększony zostanie globalny zasięg szczepień.
  • Ponad 13 milionów dzieci poniżej 1. roku życia nie otrzymało żadnej szczepionki w 2019 r.
  • 40 proc. niezaszczepionych dzieci żyje w krajach niestabilnych lub ogarniętych konfliktami.

Info i fot. UNICEF

Data publikacji: 25. 04.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również