Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice
- 14.05.2025

Klinika Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Bytomiu od ponad dwóch dekad realizuje program operacyjnego leczenia wad rozwojowych płodu. Do maja przeprowadzono tam ponad 200 wewnątrzmacicznych operacji rozszczepu kręgosłupa.
„To ogromne osiągnięcie zespołu, który przez lata nie tylko rozwijał własne techniki, ale i wyznaczał standardy dla innych krajów. Mamy dziś przyjemność dzielić się doświadczeniem z Indiami, Nową Zelandią czy Turcją” – powiedziała podczas konferencji prasowej kierownik Kliniki prof. Anita Olejek.
Specjaliści podkreślają, że każda operacja jest skomplikowaną procedurą medyczną, wymagającą pracy zespołu ginekologów, chirurgów dziecięcych oraz anestezjologów. Leczenie obejmuje zarówno matkę, jak i nienarodzone dziecko.
„Operujemy dwóch pacjentów jednocześnie. Znieczulenie, bezpieczeństwo i skuteczność muszą być zapewnione na najwyższym poziomie” – zaznaczyła prof. Olejek.
„Nie leczymy wad całkowicie, ale istotnie zmniejszamy zakres niepełnosprawności. Dzięki temu dzieci mogą prowadzić samodzielne życie – jeżdżą na rowerze, skaczą na trampolinie, chodzą do szkoły. To ogromna zmiana jakości życia” – mówiła prof. Olejek, podkreślając też rolę zespołu młodszych specjalistów i współpracujących anestezjologów.
Jak podkreślił chirurg dziecięcy prof. Janusza Bohosiewicz, bytomski ośrodek był pierwszym w Europie, który rozpoczął operacyjne leczenie rozszczepu kręgosłupa u płodu, a obecnie jest najstarszym i największym tego typu ośrodkiem w Europie.
Według profesora, kluczowym elementem zabiegu jest wykonanie trójwarstwowej rekonstrukcji kręgosłupa, obejmującej oponę, mięśnie i skórę. To znacząco zmniejsza ryzyko wodogłowia i kolejnych operacji po porodzie.
W czasie konferencji poinformowano, że SUM organizuje specjalistyczne spotkania naukowe poświęcone wadom płodu – nie tylko przepuklinie oponowo-rdzeniowej, ale także wadom przepony, układu moczowego i ośrodkowego układu nerwowego. Konferencja naukowa pn. „Diagnostyka i terapia płodu” odbędzie się w Katowicach od 16-17 maja. (PAP)
jms/ agz/, fot. freepik.com
Data publikacji: 14.05.2025 r.
