Ponad 200 tys. zł na sprzęt medyczny dla Małopolskiego Centrum Leczenia i Rehabilitacji Oparzeń
- 11.02.2020
Ponad 200 tys. zł otrzyma krakowski Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera na zakup aparatury medycznej dla Małopolskiego Centrum Leczenia i Rehabilitacji Oparzeń. Pieniądze pochodzą z rezerwy ogólnej budżetu państwa i zostały przyznane przez premiera Mateusza Morawieckiego.
Decyzję o przyznaniu pieniędzy przekazali 10 lutego przedstawicielom szpitala poseł PiS Małgorzata Wassermann i wojewoda małopolski Piotr Ćwik.
– Szpital Rydygiera i Centrum Oparzeniowe to placówka, którą możemy się chwalić i szczycić, miejsce, gdzie wiele osób otrzymuje pomoc, dlatego te środki dzisiaj przekazane w wymierny sposób przyczynią się do tego, żeby centrum mogło jeszcze lepiej funkcjonować – mówił Ćwik.
Poseł Wassermann podkreśliła, że zabiega i będzie nadal zabiegać, aby działające w Krakowie, a udzielające pomocy pacjentom z całego kraju Centrum Leczenia i Rehabilitacji Oparzeń oraz Chirurgii Plastycznej i Replantacyjnej było jak najlepiej wyposażone.
Pieniądze z dofinansowania placówka przeznaczy na zakup wiertarki z napędami, używanej w chirurgii kostnej, oraz dermatomu służącego do pobierania skóry do przeszczepów po oparzeniach i zestawu dystraktorów używanych w modelowaniu twarzoczaszki u dzieci, które mają wady wrodzone lub doznały ciężkich urazów.
Prezes zarządu Szpitala im. L. Rydygiera Artur Asztabski mówił, że będzie to uzupełnienie obecnej aparatury medycznej, a jest to sprzęt używany w leczeniu pacjentów w najcięższym stanie, przyjmowanych w placówce.
Budowa Centrum Leczenia i Rehabilitacji Oparzeń oraz Chirurgii Plastycznej i Replantacyjnej wraz z Oddziałem Intensywnej Opieki Medycznej dla Dzieci została ukończona w 2019 r. I choć nie zostało ono jeszcze oficjalnie otwarte, od 30 sierpnia pacjenci są przyjmowani w nowej lokalizacji. Placówka czeka na rozstrzygnięcie konkursu NFZ na świadczenia w zakresie leczenia oparzeń i chirurgii plastycznej u dzieci.
– Do momentu przeniesienia, na terenie starego oddziału przeprowadzaliśmy rocznie około 2 tys. zabiegów operacyjnych z zakresu chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, jak i oparzeń. W ciągu trzech miesięcy ubiegłego roku wykonaliśmy 995 operacji, w tym 385 u pacjentów oparzonych – mówiła Anna Chrapusta, kierownik Centrum Leczenia i Rehabilitacji Oparzeń oraz Chirurgii Plastycznej i Replantacyjnej. Dodała, że obecnie w jej zespole pracuje 20 lekarzy, ponad 80 pielęgniarek i zespół współpracujących anestezjologów.
Do najcięższych przypadków leczonych w centrum należą pacjenci z poparzeniami ponad 50 proc. powierzchni skóry, co skutkuje także uszkodzeniami funkcjonowania narządów wewnętrznych, oraz pacjenci po wypadkach komunikacyjnych, którzy wymagają zabiegów rekonstrukcyjnych. (PAP)
Małgorzata Wosion-Czoba, fot. szpitalrydygier.pl
Data publikacji: 11.02.2020 r.