Poprawa u niemal 80 proc. pacjentów to efekt nowej metody leczenia depresji

W „The American Journal of Psychiatry” opisano nowe zastosowanie przezczaszkowej stymulacji magnetycznej. Specjaliści ze Stanford University zastosowali nowy, zindywidualizowany protokół.

Protokół SNT opiera się na wcześniej stosowanej metodzie stymulacji zwanej (iTBS). W trakcie iTBS do obszaru mózgu, który uważany jest za związany z depresją, przez sześć tygodni dostarczane są impulsy magnetyczne. Leczenie trwa jednak długo a wyniki są zróżnicowane w zależności od przypadku.

Zastosowanie protokołu umożliwiło spersonalizowanie i zwiększenie liczby impulsów. Są one dostarczane podczas 10-minutowych sesji, oddzielonych 50-minutowymi przerwami, w ciągu pięciu kolejnych dni. Badania przeprowadzono na 29 pacjentach. Po pięciu dniach leczenia u 78,6 proc. uczestników terapia okazała się skuteczna.

Pomimo, że w trakcie zastosowania nowej metody pojawiły się skutki uboczne, w tym tymczasowe zmęczenie i bóle głowy, to jest ona bardziej skuteczna niż stosowana obecnie iTBS.

Potwierdzeniem są słowa jednego z pacjentów, u którego ustąpiły objawy, z powodu których cierpiał od roku 1975. – Śpię lepiej. Całkowicie odstawiłem alkohol. Wyprowadzam psa i znowu gram na gitarze, tylko dla czystej radości – powiedział.

kat/, fot. freepik.com

Data publikacji: 22.04.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również