Postępowanie w sprawie refundacji kolejnych leków na SM
Ministerstwo Zdrowia prowadzi postępowanie w sprawie objęcia refundacją kolejnych leków stosowanych w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM), które mają być dostępne bezpłatnie w ramach programu lekowego - poinformował PAP rzecznik prasowy resortu Krzysztof Bąk.
Podczas zakończonej 17 maja konferencji Europejskiej Platformy Stwardnienia Rozsianego (European Multiple Sclerosis Platform – EMSP) kierownik kliniki neurologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Krzysztof Selmaj powiedział, że postęp w leczeniu stwardnienia rozsianego jest ogromny, jednak w Polsce nie wszyscy chorzy mogą z niego skorzystać.
Rzecznik prasowy ministra zdrowia Krzysztof Bąk poinformował19 maja PAP, że wprowadzono niedawno zmiany do programu lekowego leczenia stwardnienia. Teraz mogą być w nim leczone dzieci bez ograniczenia wiekowego (zniesiono dolną granicę wieku dla stosowania leków pierwszego rzutu – interferonów i octanu glatirameru).
– Dodatkowo uaktualniono kryteria kwalifikacji, umożliwiając równocześnie ponowne włączanie do programu pacjentek wyłączonych z niego w związku z ciążą, które w momencie wyłączenia spełniały pozostałe kryteria przedłużenia leczenia, bez konieczności ponownej kwalifikacji – podkreśla rzecznik resortu.
Krzysztof Bąk dodaje, że prowadzone jest postępowanie w sprawie objęcia refundacją kolejnych leków stosowanych w leczeniu stwardnienia rozsianego. Na etapie uzgadniania treści programu lekowego jest fingolimod, który ma być stosowany po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej się ciężkiej postaci tej choroby.
Na etapie negocjacji komisji ekonomicznej Ministerstwa Zdrowia z firmami farmaceutycznymi są dwa leki: fumaran dimetylu oraz teryflunomid. Z kolei wnioski dotyczące dwóch innych leków – chodzi o alemtuzumab i peginterferonum beta-1a – przekazano do oceny i przygotowania rekomendacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.
W przypadku jeszcze jednego leku (Delta-9-tetrahydrocannabinolum + Cannabidiolum) postępowanie zawieszono na zlecenie firmy wnioskującej.
SM wykrywane jest na ogół u osób w wieku 20-40 lat, w okresie ich największej aktywności życiowej. Ocenia się, że na świecie cierpi na tę chorobę 2,3 mln osób, w UE – 700 tys., a w Polsce 45-50 tys. U jednej trzeciej chorych ma ona łagodny przebieg, u kilkunastu procent pacjentów jest on jednak tak ciężki, że już po trzech latach są w stanie poruszać się jedynie na wózku inwalidzkim. (PAP)
zbw/ mrt/ dym/
Data publikacji: 19.05.2015 r.