Powiatowy Blues dla osób z niepełnosprawnościami po raz 15!

Jubileuszowy, XV Blues dla osób z niepełnosprawnościami zabrzmiał 6 września br .na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Olza. Koncert zgromadził blisko 900 osób, a jego organizatorem było Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim. 

Celem imprezy jest nie tylko integracja osób niepełnosprawnych, ale również umożliwienie tym osobom prowadzenia normalnego życia oraz korzystania z powszechnie dostępnych form zabawy i rozrywki.

Z roku na rok impreza cieszy się coraz większą popularnością. W minionym roku zabawa zgromadziła chętnych z aż 19 ośrodków, również spoza powiatu wodzisławskiego, m.in. z Rybnika, Jastrzębia-Zdroju, Żor, Raciborza, Knurowa oraz Skoczowa.

W jubileuszowej edycji Bluesa udział wzięło prawie 900 osób z 24 ośrodków z całego województwa śląskiego. Impreza rozpoczęła się o godz 10.00 od przywitania wszystkich gości przez starostę wodzisławskiego Leszka Bizonia, przewodniczącego Rady Powiatu Adama Krzyżaka oraz przewodniczącą Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych Joannę Rduch-Kaszubę. Na scenie nie zabrakło też osoby, która 15 lat temu wymyśliła tę imprezę i która od lat wkłada ogrom serca w jej powodzenie, Marka Grzebyka.

– Blues w swojej bogatej historii wykształcił mnogość stylów i regionalnych odmian. Jak różny jest ten gatunek muzyczny, tak różni jesteśmy my wszyscy. Bez względu na różnice i bez względu na to, czy jesteśmy bardziej czy mniej sprawni – jesteśmy równi i ważni. Życzę wszystkich uczestnikom piętnastego, jubileuszowego „Powiatowego Bluesa”, abyście się czuli tutaj, w Olzie, właśnie równi i ważni. Życzę udanej imprezy i już zapraszam za rok, na kolejną edycję tego największego w powiecie i jednego z największych w regionie wydarzenia – mówił starosta Leszek Bizoń.

Na terenie ośrodka wypoczynkowego w Olzie w bluesowym rytmie na żywo bawili się podopieczni warsztatów terapii zajęciowej, ośrodków zajmujących się na co dzień terapią osób z różnymi niepełnosprawnościami. Bawili się też mieszkańcy okolicy, którzy chcieli wziąć udział w koncercie:

Od wielu lat osoby z niepełnosprawnościami zajmują się również obsługą konferansjerską imprezy. Tegoroczna edycja „Powiatowego Bluesa” przybrała kolor czerwony. Każdy z uczestników wydarzenia otrzymał czerwony kapelusz z napisem „I Love Blues”. To pamiątka, która ma przypominać o wyjątkowości tegorocznej edycji.

Wyjątkowe w bluesie jest to, że porywa serce, nogi, całe ciało, a przede wszystkim łączy i integruje.

Koncert nazywany od lat „Bluesem dla niepełnosprawnych” od tego roku nazywany jest po prostu „Powiatowym Bluesem”. W tym roku dla uczestników Powiatowego Bluesa zagrał BR BAND – projekt znanego na Śląsku pasjonata i promotora bluesa Bogdana Rumiaka. W poprzednich edycjach goszczono, m.in. Nocną Zmianę Bluesa, Gang Olsena, Power Blues Band.

Zobacz galerię…

Oprac. em/, fot. Z. Harazim

Data publikacji: 12.09.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również