Powstanie ośrodków kompleksowej opieki nad osobami z priorytetowym zadaniem

Powstanie ośrodków kompleksowej opieki nad osobami z priorytetowym zadaniem

17 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. W Polsce wrodzone skazy krwotoczne, z których najczęstszą postacią jest hemofilia, występują u około 10 tys. osób, w tym u około 3 tys. jest to postać ciężka.

Dzięki Narodowemu Programowi Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne chorzy mają zapewniony stały dostęp do czynników krzepnięcia na dobrym europejskim poziomie na terenie całego kraju. Program stwarza także szansę wprowadzenia nowych rozwiązań terapeutycznych, które mogą chronić przed powikłaniami oraz zapewnić lepszy komfort życia osobom z hemofilią.

W tym roku rozpoczyna się nowa edycja Narodowego Programu Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne w latach 2019-2023. Jednym z najważniejszych jego zadań jest utworzenie ośrodków kompleksowej opieki nad osobami z hemofilią.

Takie placówki funkcjonują już w krajach Europy Zachodniej. Są one bardzo potrzebne w opiece osób z hemofilią, które cierpią na inne schorzenia. Zabiegi stomatologiczne czy chirurgiczne u takich osób wymagają innego leczenia. W takim ośrodku lekarze różnych specjalizacji, psychologowie i fizjoterapeuci przy wsparciu lekarza hematologa mogliby lepiej dostosować leczenie do danego chorego.

W konsekwencji chorzy unikną powikłań i kosztownego pobytu w szpitalu.

tuk
Data publikacji: 19.04.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również