Poznań: WCO będzie miało robota wspomagającego operacje chirurgiczne

Poznań: WCO będzie miało robota wspomagającego operacje chirurgiczne

Za miesiąc Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu (WCO) wzbogaci się o wspomagającego operacje chirurgiczne robota Da Vinci. 15 października podpisano umowę w sprawie jego nabycia. Warte około 14 mln zł urządzenie będzie najnowocześniejszym takim robotem w Polsce.

Robot Da Vinci ma zacząć pomagać lekarzom operować pacjentów WCO na przełomie tego i następnego roku. Wyposażone w cztery ramiona urządzenie powinno trafić do poznańskiego ośrodka w połowie listopada, około 2-3 miesiące powinny potrwać szkolenia chirurgów w zakresie wykonywanych operacji.

Na początku roku marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podpisał z WCO umowę na dofinansowanie projektu „Rozwój metod chirurgii robotowej w Wielkopolsce”. Inwestycja realizowana będzie z pieniędzy unijnych w ramach wielkopolskiego programu operacyjnego na lata 2014–2020. Unijne dofinansowanie sięga blisko 12 mln zł.

Jak podkreślił ordynator Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi i Onkologii Laryngologicznej WCO prof. Wojciech Golusiński, będzie to pierwsze takie urządzenie w Wielkopolsce, które zapewni pacjentom dostęp do chirurgii robotowej i tym samym inną, lepszą jakość leczenia. Jest to też najnowocześniejsze stosowane obecnie urządzenie na świecie.

– Będziemy operowali wszystkie te przypadki, które operowaliśmy do tej pory, ale jeszcze bardziej precyzyjnie i zręczniej niż dotąd – te narzędzia są zręczniejsze od ludzkiej ręki, mamy większe powiększenie. Dodatkowo dzięki robotowi chirurg pracuje w bardziej komfortowych warunkach – powiedział ordynator oddziału ginekologicznego WCO dr Błażej Nowakowski. (PAP)

Rafał Pogrzebny, fot. pixabay.com

Data publikacji: 17.10.2018 r

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również