Prawie jak wigilijny cud

Prof. Edward Wylęgała z Serhjem Sydorenko i jego żoną Tamarą

– Zaczynam nowe życie – powiedział po operacji przywracającej wzrok Serhij Sydorenko, medalista igrzysk paraolimpijskich w judo. Ukraiński paraolimpijczyk po oparzeniu obu oczu widział jedynie ruch i światło. Odzyskał wzrok po 30 latach.

O przeprowadzonej krótko przed świętami Bożego Narodzenia operacji poinformował w sobotę, 24 grudnia Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.
55-letni Serhij Sydorenko od czasu wypadku chociaż nie poruszał się samodzielnie nie zrezygnował ze sportowej pasji – zdobywał medale w judo podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Sydney i Pekinie.

Uciekając z rodziną przed wojną w Ukrainie trafił do oddziału wyspecjalizowanego w okulistyce Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach. Zabieg wykonał wybitny okulista prof. dr hab. Edward Wylęgała, szef okulistyki w katowickim ośrodku oraz kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Wydziału Nauk Medycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu.

Ta niezwykła operacja przywracająca widzenie polegała na usunięciu bielma rogówki, równocześnie z usunięciem zaćmionej soczewki i przeszczepem amerykańskiej sztucznej rogówki typu Boston 1. – Pacjent już w pierwszej dobie po zabiegu odzyskał wzrok – poinformował, nie kryjąc wzruszenia profesor Wylęgała.

W Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach innowacyjne zabiegi realizowane są stosunkowo często.

– To jest możliwe dzięki wspaniałej współpracy całego zespołu. Bo właśnie zespół, najlepszy sprzęt to siła tego szpitala – podsumowuje Adam Trzebinczyk, Dyrektor szpitala.

– Historia naszego ukraińskiego pacjenta to prawie, jak wigilijny cud. Po 30 latach chory odzyskał wzrok i mógł wreszcie spojrzeć w oczy swojej żony i dzieci – opowiedziała Agata Pustułka, rzeczniczka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Oprac. IKa, fot. Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach

Data publikacji: 27.12.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również