Premier Kopacz w Światowym Dniu Walki z Rakiem zachęca do badań

Premier Kopacz w Światowym Dniu Walki z Rakiem zachęca do badań

- W tym szczególnym dniu chciałam przekazać sygnał do wszystkich polskich kobiet: drogie panie, skorzystajcie z szansy, badajcie się - apelowała premier Ewa Kopacz w środę, 4 lutego w Światowym Dniu Walki z Rakiem.

Z tej okazji Kopacz spotkała się w Jabłonnie pod Warszawą z przedstawicielkami mazowieckiego środowiska Amazonek. – Przyjechałam w tym wyjątkowym dniu – bo 4 lutego to Światowy Dzień Walki z Rakiem – do pań, które tę walkę wygrały; do pań, które teraz jako wolontariuszki pomagają wszystkim tym, które w niedalekiej przeszłości dowiedziały się, że przed nimi długa walka z tą ciężką chorobą – powiedziała premier po spotkaniu z Amazonkami.
Podziękowała im za pracę wolontariacką i przekonywanie innych chorych, że z rakiem można wygrać. Podkreśliła, że ich zaangażowanie to szansa na dotarcie do tych kobiet, które boją się usłyszeć diagnozę.
Podkreśliła, że w Polsce każdego roku z powodu raka piersi umiera ok. 6 tys. kobiet. Przekonywała, że akcje profilaktyczne, np. mammobusy, czyli mobilne punkty do wykonywania mammografii, to szansa na wcześniejszą diagnozę, a wczesna diagnoza to szansa na długie życie, nawet z chorobą nowotworową.

Pytana, o wprowadzony w styczniu pakiet onkologiczny, Kopacz powiedziała, że do końca marca minister zdrowia ma przekazać jej szczegółowe, merytoryczne informacje o jego realizacji.
Jak przypomniała, w pakiecie zapisano, że od momentu, gdy pacjent z podejrzeniem choroby nowotworowej zostanie wpisany na listę osób oczekujących na konsultację specjalisty do postawienia diagnozy, nie powinno minąć więcej niż dziewięć tygodni. – Te dziewięć tygodni od momentu wdrożenia tego pakietu jeszcze nie minęło – podkreśliła.
Dodała, że przestrzegałaby przed „taką przedwczesną diagnozą, że coś się nie udało albo euforią, że wszystko się udało”. – Ocena taka bardzo wiarygodna i merytoryczna nastąpi pod koniec marca – powiedziała.

Tzw. pakiet onkologiczny, funkcjonujący od początku roku, ma m.in. zwiększyć wykrywalność chorób nowotworowych we wczesnym stadium dzięki rozszerzeniu uprawnień diagnostycznych lekarzy POZ oraz skróceniu czasu oczekiwania na niezbędne świadczenia zdrowotne.
Nowotwory, po chorobach układu krążenia, są drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, liczba osób ze zdiagnozowanym nowotworem w ciągu ostatnich 30 lat wzrosła ponad dwukrotnie, osiągając w 2010 roku ponad 140,5 tys. zachorowań. Najczęstszym nowotworem diagnozowanym wśród kobiet w Polce jest nowotwór złośliwy piersi.

Światowy Dzień Walki z Rakiem jest corocznie organizowany przez Międzynarodową Unię do Walki z Rakiem (UICC). W tym roku organizatorzy chcą zwrócić szczególną uwagę na promocję zdrowego trybu życia, ułatwienie dostępu do programów wczesnego wykrywania raka, zapewnienie prawa do skutecznego leczenia na równych zasadach dla każdego pacjenta oraz zwiększanie jakości życia osób chorych na raka. (PAP)

akw/ bos/ pru/ mhr/ abr/

Data publikacji: 04.02.2015 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również