Premiera sterowanego myślami egzoszkieletu – na mundialu w Brazylii
- 09.05.2014
Premiera sterowanego myślami egzoszkieletu - na mundialu w Brazylii
Podczas ceremonii otwarcia XX mistrzostw świata w piłce nożnej ma mieć premierę sterowany myślami egzoszkielet, dzięki któremu osoba sparaliżowana będzie mogła chodzić – informuje serwis „BBC News/Health".
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 12 czerwca egzoszkielet zobaczy w akcji niemal 70 000 widzów na stadionie Complexo Esporte Corinthians w Sao Paulo oraz miliardy przy odbiornikach telewizyjnych.
Egzoszkielet został opracowany przez międzynarodowy zespół naukowców w ramach Walk Again Project i jest zwieńczeniem trwających ponad dziesięć lat prac doktora Miguela Nicolelisa, brazylijskiego neurofizjologa związanego z Duke University w Północnej Karolinie (USA).
Wcześniej Nicolelis dokonał wielu interesujących eksperymentów. Już w roku 2003 wykazał, że małpy mogą za pomocą myśli kontrolować ruchy wirtualnych ramion awatara. W roku 2013 za pośrednictwem Internetu połączył mózgi dwóch szczurów, z których jeden znajdował się w ośrodku badawczym w Brazylii, a drugi w USA. Gryzoń w Ameryce Południowej za pośrednictwem prostych sygnałów odbieranych z jego kory ruchowej wpływał na zachowanie szczura znajdującego się w Stanach Zjednoczonych (dzięki temu „wiedział”, jaką nacisnąć dźwignię).
Przeprowadził również eksperyment, który polegał na tym, że sygnały z mózgu małpy przebywającej w laboratorium Duke University przekazywane były przez Internet do Japonii, gdzie poruszały ramieniem robota.
Od września 2013 r. w laboratorium w Sao Paulo dr Nicolelis szkolił na symulatorze ośmiu pacjentów, z których jeden miał – podczas ceremonii otwarcia MŚ w piłce nożnej – według pierwotnego planu wstać z wózka i jako pierwszy kopnąć piłkę. Jednak szczegóły wydarzenia są wciąż jeszcze ustalane.
W wywiadzie udzielonym BBC Miguel Nicolelis wyjaśnił, że pacjenci mają powyżej 20 lat, a najstarszy z nich – około 35. W ostatnich dniach czterech pacjentów po treningu w środowisku wirtualnym zaczęło korzystać z hydraulicznie poruszanego, sterowanego aktywnością mózgu egzoszkieletu, robiąc pojedyncze kroki, a jednemu z nich udało się już kopnąć piłkę.
Egzoszkielet – rodzaj zewnętrznego szkieletu-robota, obejmujący sparaliżowaną osobę – został zbudowany dzięki współpracy wielu różnych firm. Wyposażony jest w baterie o pojemności wystarczającej na dwie godziny działania. Sterując nim pacjent ma na głowie czepek z elektrodami, które odbierają sygnały z mózgu. Sygnały trafiają do umieszczonego na plecach komputera, którzy steruje ruchami siłowników, poruszających kończynami. Stopy egzoszkieletu wyposażone zostały w czujniki wyczuwające nacisk, temperaturę oraz – zawczasu – bliskość podłoża. Informacja o bliskości podłoża przekazywana jest używającej egzoszkieletu osobie w postaci wibracji, wyczuwanych za pośrednictwem skóry przedramienia.
Premiera w czasie mistrzostw nie oznacza niestety, że zastosowana w egzoszkielecie technologia będzie powszechnie dostępna – potrzebne są jeszcze lata badań. Chodzi raczej o pokazanie, że w poruszanie się w ten sposób będzie kiedyś możliwe. (PAP)
pmw/ agt/
Data publikacji: 09.05.2014 r.